Pagājušajā nedēļā Vācijā, Frankfurtē notika ikgadējais, jau 75. grāmatu gadatirgus. Tajā piedalījās vairāk nekā 170 tūkstoši izdevēji, autori, aģenti, bibliotekāri, konsultanti un citi nozares profesionāļi no vairāk nekā 100 valstīm, tai skaitā no Latvijas. Latvijas literatūras eksports lielāko valsts finansējumu no Kultūras ministrijas – gandrīz 2 miljonus eiro saņēma no 2016. līdz 2019. gadam, Latvijas simtgades laikā, izveidota platforma “Latvian Literature”, kas palīdz izplatīt latviešu grāmatas ārvalstīs. Cik liela ir ārvalstu izdevēju interese un vai grāmatas ir laba eksporta prece?

Veiksmīgākā eksporta prece grāmatu jomā ir bērnu bilžu grāmatas. Izdevniecības „Liels un mazs” vadītāja Alīse Nīgale stāsta, ka ārvalstu izdevējiem pārdotas licences par Ineses Zanderes un Jura Kronberga dzejas grāmatām, gan Laura Gundara stāstiem un citiem, bet vislielākos starptautiskos panākumus guvusi Anetes Meleces bilžu grāmata „Kiosks”. Tā izdota 20 valstīs un iekļauta 100 pasaulē izcilāko jauno bilžu grāmatu sarakstā.

Pirms septiņiem gadiem tika izveidota platforma "Latvian Literature”, lai palīdzētu Latvijas izdevējiem izplatīt latviešu literatūru ārvalstīs un ar platformas palīdzību ārvalstīs izdotas jau 284 latviešu autoru grāmatas. Žanete Vēvere-Paskvalini stāsta, ka 2018. gadā Londonas grāmatu izstādē viņai izdevies ārzemju izdevējiem pārdot licenci Noras Ikstenas romānam „Mātes piens”, kas kļuva par starptautisku bestselleru.

Izdevniecības "Zvaigzne ABC" literārā aģente Santa Raciņa stāsta, ka ārzemju izdevējiem pārdotas licences par Daces Vīgantes, Arno Jundzes, Baibas Zīles, Zanes Zustas grāmatām, bet vislielākā izdevēju interese ir par autoriem, kas saņem starptautiskas balvas. Šobrīd izdevniecības "Zvaigzne ABC" autore Nr. 1 ir Laura Vinogradova, kas pirms diviem gadiem saņēma Eiropas Literatūras balvu.

Latvijas Grāmatu izdevēju asociācijas valdes priekšsēdētāja Renāte Punka vērtē, ka pēdējo septiņu gadu laikā Latvijas grāmatu izdošana ārvalstīs palielinājusies vairakkārt.

Šogad Latvijas dalībai Frankfurtes grāmatu tirgū un „Grāmatai 500” pasākumiem no valsts budžeta piešķirti 124 000 eiro, nākamgad paredzēti 145 000 eiro.