Ar trīs laureātu paziņošanu tikko noslēdzies starpvalstu mākslas konkurss, ko rīkoja mākslas galerija "Art Pegazs" ar ASV vēstniecības Latvijā atbalstu. Konkursā bija aicināti piedalīties jaunie mākslinieki, kuriem bija visai neparasts uzdevums. Viņiem bija jāiepazīst tā sauktais Aukstā kara periods Amerikā un Latvijā un pēc tam jārada mākslas darbi, kas apvieno kardināli pretējos mākslas stilus, kas tolaik dominēja katrā no valstīm. Amerikā tas bija abstraktais ekspresionisms, bet Latvijā, kas bija Padomju Savienības sastāvā – sociālistiskais reālisms.

Jauno mākslinieku veikumu kā ļoti interesantu, aktuālu un arī filozofiski dziļu vērtē "Art Pegazs Fonda" vadītāja Antra Dzene.

Darbus šobrīd var aplūkot galerijas "Art Pegazs" Facebook lapā, bet - ja situācija atļaus - maija vidū, iespējams, tie uz dažām dienām būs skatāmi galerijas āra terasē.

"Liels prieks par to, ka mākslinieki iedziļinājās. Patīkami pārsteidza izdoma, dažādība un filozofija," tā par konkursam iesūtītajiem darbiem kopumā saka ''Art Pegazs Fonda'' valdes locekle Antra Dzene.

Ar ASV vēstniecības Latvijā atbalstu rīkotajā konkursā izglītības aspekts bija svarīgs nosacījums. Tāpēc vispirms konkursa dalībnieki saņēma izglītojošo materiālu, kas ļāva dziļāk iepazīties ar to, kas notika Amerikā un Latvijā tā sauktā Aukstā kara laikā un kā tas atspoguļojās mākslā. Pēc tam jaunie mākslinieki varēja ķerties pie darba un viņu uzdevums bija savā mākslas darbā apvienot divus atšķirīgos stilus – abstrakto ekspresionismu, kas tolaik dominēja Amerikā, un sociālistisko reālismu, kas bija valdošais tā laika padomju Latvijā.

No gandrīz 60 iesūtītajiem darbiem konkursa finālā iekļuva 20. Ļoti interesanti vērot, kā reālisma motīvi tajos sapludināti ar ekspresionisma tehniku – krāsas šļakstiem, notecējumiem, kubisma elementiem.

Darbu tematika ir ļoti daudzveidīga. Sākot no ļoti personiska darba "Staļina bērns", kurā jaunais mākslinieks runā par deportācijām, ko viņa dzimta piedzīvojusi divās paaudzēs, līdz darbiem, kuru autori mūsdienu sociālo tīklu pasaulē saskata daudz paralēļu ar padomju laika pārspīlēti optimistiskajām sejām un pozitīvajiem saukļiem.

Tikko pasludināti arī konkursa uzvarētāji: 3.vietu ieguvusi Agnese Rituma par darbu "Picture perfect" ("Ideāls attēls"), kas ir formā un saturā pārliecinošs stāsts par mūsdienu sievieti, 2. vietu ieguvis Aivis Pīzelis par gleznu "Radi mākslu nevis karu", kas ir darbs vairākos slāņos burtiskā un pārnestā nozīmē, bet 1.vietu izpelnījies Pavels Sagalajevs par gleznu "Ieeja", kas ir dziļi filozofisks darbs, kas aicina mūsdienu cilvēkus meklēt jaunu ieeju citādākā un labākā pasaulē.