“Eiropas Savienības valstīm ir jāatrod veids, kā pārtraukt manipulēšanu ar veto tiesībām”, tā par Ungārijas iebildumiem sākt sarunas ar Ukrainu par iestāšanos Eiropas Savienībā saka Nobela Miera prēmiju saņēmusī “Ukrainas pilsonisko brīvību” centra vadītāja Oleksandra Matvičuka.

Tuvākajās dienās Eiropas Savienības valstis lems, vai uzsākt pievienošanās procesu ar Ukrainu. Ko šis lēmums nozīmē Ukrainai?

Oleksandra Matvičuka: Tas nozīmē daudz. Es atgādināšu, ka pirms desmit gadiem miljoniem cilvēku Ukrainā pacēla savas balsis pret korumpēto režīmu, kas apturēja eirointegrācijas procesu. Un miljoniem cilvēku saskārās ar vajāšanu, kas bija lielos apmēros un labi organizēta. Es zinu, par ko es runāju, jo es biju koordinatore sabiedriskajai iniciatīvai "Eiromaidans SOS". Mēs iesaistījām vairākus tūkstošus cilvēkus, kas sniedza juridisko palīdzību vajātajiem protestētājiem no visas valsts. Katru dienu bija simtiem un simtiem cilvēku, kas tika sisti, arestēti, spīdzināti un apsūdzēti safabricētās krimināllietās. Un Pašcieņas revolūcijas noslēgumā vairāk nekā 100 miermīlīgi protestēstāji tika nogalināti pilsētas galvenajā laukumā. Tātad - mēs maksājam augstu cenu tikai par iespēju turpināt mūsu eirointegrācijas ceļu un celt tādu valsti, kur katra cilvēka tiesības ir aizsargātas, kur valdība ir atbildīga, tiesu sistēma ir neatkarīga un policija nesit studentus, kuri sanākuši ir miermīlīgu demonstrāciju.

Kad mēs ieguvām šo iespēju - 2014.gada februārī, lai apturētu šo eirointegrācijas procesu, Krievija sāka šo karu. Krievija okupēja Krimu, daļu no Luhanskas un Doneckas apgabaliem un pagājušā gadā paplašināja šo karu līdz pilna apmēra iebrukumam. Tāpēc šis lēmums ir ļoti svarīgs, jo tas rāda Ukrainas cilvēkiem, kas ir cīnījušies par šo iespēju atgriezties Eiropas civilizācijā, ka mēs esam uz pareizā ceļa.