Sākoties pandēmijai bija jūtama strauja to pacientu samazināšanas, kuri iziet vēža skrīningu. Pašreiz situācija ir labāka, bet, ja salīdzina ar iepriekšējiem gadiem, pacientu skaits ir būtiski mazāks, tāpat palielināts novēloto, ielaisto gadījumu īpatsvars. To šorīt Latvijas Radio programmai Labrīt sacīja Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis, piebilstot, ka objektīvu novērtējumu sniegt nevar, jo Vēža reģistra sistēma nedarbojas pilnvērtīgi un tāpēc nav pieejami pilnīgi dati.

Kā jau ziņojām, vairāk nekā desmit dažādu onkoloģijas ārstu un pacientu organizāciju nosūtījušas kopīgu vēstuli valsts augstākajām amatpersonām, aicinot savlaicīgi pieņemt Onkoloģijas apkarošanas plānu un nākamgad piešķirt 28 miljonus eiro medikamentiem onkoloģijas pacientu ārstēšanai.

Eglītis sacīja, ka šogad vienīgie papildu līdzekļi onkoloģijai tika sagādāti no tabakas izstrādājumu akcīzes nodokļa pieauguma, bet būtu jāveido vēl citi mehānismi, lai finansējums būtu nepārtraukts, nevis nauda jāmeklē tad, kad salūzis kāds aparāts.