22. septembri Nacionālajā operā būs skatāma jaunās sezonas pirmā pirmizrāde – Franca Lehāra operete "Jautrā atraitne". Tā ir viena no operešu "karalienēm" – komponists ar to savulaik iemantoja pasaules slavu, un tā ir nemainīgi populāra vairāk nekā 100 gadu garumā.Jauniestudējumu mūsu Baltajā namā veido starptautiska komanda muzikālā vadītāja Tomasa Rēznera un režisora Ūves Ērika Laufenberga vadībā.

Nacionālās operas sezonas pirmais jaunums ir gaišais un dzirkstošais stāsts par mīlestības visvareno spēku – Lehāra "Jautrā atraitne". Lai arī tā ir viena no pašām populārākajām operetēm pasaulē, mūsu Baltajā namā līdz šim tā iestudēta tikai vienu vienīgu reizi 1933.gadā.

Operetes centrā ir jauna, bagāta atraitne Hanna Glavari. Pēc vīra – pontevedriešu baņķiera nāves – viņa ierodas Parīzē, kur ir ļoti iekārojama līgava franču kavalieru vidū, jo mantojumā saņēmusi 20 miljonus. Taču viņas sirds pieder tikai vienam cilvēkam – grāfam Danilo, no kura viņa savulaik tika šķirta, bet kuram tagad tieši viņas bagātība ir šķērslis, lai atbildētu uz jūtām. Danilo un Hannas mīlas duets "Lūpas klusē" ir viena no atpazīstamākajām "Jautrās atraitnes" melodijām, kas ļoti bieži skan arī ārpus operetes izrādēm. Kopumā "Jautrā atraitne" ir muzikāli ļoti bagāta un krāsaina, liriskas melodijas un valša ritmi tajā savijas ar polkām, maršiem un ungāru čardašu.

Hannas Glavarī lomu dziedās Inga Šļubovska, Jūlija Vasiļjeva vai Laura Grecka. Danilo būs šveiciešu baritons Aleksandrs Bešā vai Rinalds Kandalincevs. Iestudējumu veido starptautiska komanda, tā muzikālais vadītājs un diriģents ir Vīnē dzimušais Tomass Rēzners, kuram šī ir pirmā viesošanās mūsu Baltajā namā.

Operetē dziedājumi skanēs vācu valodā, kā tas ir oriģinālā, bet runātajos tekstos savīsies dažādas valodas – latviešu, krievu, franču un vācu, jo operetes darbība – pēc vācu režisora Ūves Ērika Laufenberga ieceres - noritēs kādas apdraudētas valsts vēstniecībā Parīzē.

Iestudējuma īpašais viesis ir aktieris Gundars Āboliņš, kurš iejutīsies Ņeguša lomā. Režisoram tā bijusi ļoti patīkami pārsteidzoša tikšanās.

Līdzās operetei jaunajā sezonā Nacionālā opera piedāvās divas operas pirmizrādes, un tā būs Janāčeka opera ‘’Jenūfa’’ un Čilea opera "Adriana Lekuvrēra". Kā arī divas baleta pirmizrādes – pirmajā no tām leģendārā horeogrāfa Balančina meistardarbs "Serenāde" satiksies ar Edvarda Kluga baletu "Carmina Burana", otra pirmizrāde būs Radu Poklitaru baletam "Vijs. Šausmu nakts", kas tapis pēc Gogoļa stāsta motīviem.

Baletam šī būs īpaša 100. jubilejas sezona, kas atspoguļosies dažādos notikumus, bet kulminācija būs 1.decembrī, kad būs spožs Galā koncerts. Bet kā pirmo jaunumu Nacionālā opera jau šonedēļ piedāvā opereti "Jautrā atraitne".