Vēsturiskie dārzi, kas ieskauj Latvijas pilis un muižas, ir ļoti būtiska kultūrvēsturiska vērtība, kas daudzus gadus ir atstāta novārtā. Nu jau otro gadu tai īpašu uzmanību cenšas pievērst Vēsturisko dārzu dienas, kas notiks 4.un 5. jūlijā. Piedalīsies 26 pilis un muižas no visiem Latvijas reģioniem. Līdzās izzinošām pastaigām pa dārziem un parkiem notiks arī koncerti, spēles, radošās darbnīcas, degustācijas un citi pasākumi.

Ja par ēku atbilstību vēsturiskajam izskatam piļu un muižu saimnieki vairāk vai mazāk piedomā, tad tām blakus esošos vēsturiskos parkus visbiežāk apsaimnieko ļoti nemākulīgi, pavirši un neprofesionāli. Tāds ir dedzīga šīs jomas entuziasta Jura Zviedrāna vērojums un savā ziņā no tā arī izrietēja inciatīva – sarīkot Vēsturisko dārzu dienas, lai pievērstu uzmanību arī dārziem, to īpašajai to pareizai kopšanai un atjaunošanai.

Pērn notika pirmais pasākums, un jūtot interesi, šogad tas risināsies jau otro reizi. Uz saviem dārziem un parkiem šo sestdien un svētdien aicinās kopumā 26 muižas un pilis, katra ar savu dārza stāstu.

Pagaidām tikai vēl nedaudzas no tām var lepoties ar dārziem, kas patiešām arī atbilst vēsturiskā dārza būtībai, bet Juris Zviedrāns cer, ka situācija ar laiku uzlabosies, ja cilvēki kļūs zinošāki un izprotošāki šajā jomā.

Šobrīd viss atkarīgs tikai no konkrētu cilvēku entuzisama, bet pēc Jura Zviedrāna domām – svarīga būtu arī ieinteresētība plašākā līmenī, lai šie dārzi tiktu kvalitatīvi atjaunoti un uzturēti.