Lai atvieglotu iekļūšanu un izkļūšanu no mājas, cilvēkiem ar kustību traucējumiem bieži vien nākas šķirties no vairākiem tūkstošiem eiro. Pacēlāju izbūve var maksāt pat padsmit tūkstošus eiro. Dažreiz cilvēkiem palīdzīgu roku sniedz pašvaldības, taču reti kura apmaksā pacēlāja izbūvi pilnā apmērā. Tāpēc šie cilvēki bieži vien ir spiesti lūgt ziedojumus vai samierināties ar dzīvi mājās.

Pie trīsstāvu mājas Siguldā satiekam Ruiku ģimeni. Ar mani sarunāties iznāk gan Oksana, gan viņas vīrs Aldis, kurš uz pleca nes meitu Diānu. Viņai ir bērnu cerebrālā trieka un pati Diāna pārvietoties nespēj, stāsta Oksana.

"Ikdienā mums ar Diānu ir jāiet uz visādām nodarbībām, pie ārstiem. Diemžēl mūsu kāpņutelpā nav ne lifta, nekā. Mēs dzīvojam otrajā stāvā un mums tas bērns jānes uz rokām lejā un augšā līdz mašīnai. Viņa ir smaga. Diānai jau ir astoņi gadi un svars ir 27 kilogrami. Un ikdienā man pašai tas ir jādara. Protams, kad vīrs ir mājās, viņš palīdz," stāsta Oksana.

Pirms pāris mēnešiem ģimene sāka interesēties par pacēlāja izbūvi kāpņu telpā. Tas ikdienu krietni atvieglotu, taču vienlaikus – ir ļoti dārgi. Kopējās projekta un izbūves izmaksas ir 17 000 eiro.