Ar Covid-19 izplatības ierobežošanu vien krīze veselības aprūpes jomā nebeigsies – pandēmijai būs ilgas un smagas sekas uz sabiedrības veselību. Pēc tam, kad šā brīža vilnis būs pierimis, slimnīcās ieradīsies tie, kuri savu veselības problēmu risināšanu ir bijuši spiesti atlikt, bet daļa cilvēku pēc Covid pārslimošanas saskarsies ar grūti pieejamiem rehabilitācijas pakalpojumiem.

Novembra sākumā Covid pacienti tiek ārstēti vairāk nekā 30 dažādās slimnīcās, kur tiem izbrīvētas un no jauna izveidotas kopumā vairāk nekā 2000 gultu. Tas darīts uz plānveida pacientu rēķina – tie ir cilvēki, kuru kaites nav dzīvībai bīstamas un progresē lēni, bet kuras ikdienā var sagādāt ievērojamas fiziskas un emocionālas ciešanas.

Rīdziniece Ance Tarvida ziņu par to, ka atcelta plānotā bariatrijas operācija, saņēma 25.oktobrī - trīs dienas pirms noliktā datuma.

„Tā kā šī operācija ir atcelta, tad mani visi iepriekšējie pūliņi, tajā skaitā šīs veselības pārbaudes, ir „pa reni”, jo man būs atkal jātērē kārtējie 500 eiro veselības pārbaudēm. Un šis emocionālais trieciens cilvēku ar kompulsīvo ēšanu pamet zem riteņa, zem emocionāla spiediena, kas liek atgriezties pie ļoti, ļoti nelāgiem ieradumiem iepriekš,” atzīst Ance.

Daļa pacientu savas operācijas atceļ paši, jo bažījas par iespējām izdzīvot, ja pēc smagas operācijas saslims ar Covid. Piemēram, rīdziniece Dana stāsta, ka viņas vīram, kuram šobrīd ir tikai 37 gadi, janvārī nejauši atklāta nopietna, iedzimta sirds kaite. Šovasar ķirurgs ieteicis lieki nevilcināties un veikt valsts apmaksātu sirds operāciju, uz kuru rinda pienākusi oktobra vidū, kad saslimstība ar Covid katru dienu sasniedza arvien jaunus antirekordus.

„Mēs vienkārši pasēdējām, parunājām un sapratām, kas tas ir ļoti liels risks, jo operācijā tomēr krūškurvis tiek atvērts viss pilnībā un cilvēks pēc tam divas nedēļas guļ intensīvajā terapijā, un imūnsistēma, protams, ir vienkārši kritiski zema. Ar visu to, ka vakcinējāmies jau aprīlī, tikko tas bija iespējams, mēs saprotam, ka vakcīna 100% nepasargā. Ja slimnīcā ir ļoti daudz Covid slimnieku, iespēja noķert slimību ir vēl lielāka, tāpēc izlēmām lieki neriskēt,” stāsta Dana. Slimnīcā šādu lēmumu atzina par pareizu, bet nākamā drošā iespēja veikt šo operāciju varētu pienākt tikai kaut kad pavasarī.