Koronavīrsa Covid-19 pandēmija ir saasinājusi daudzas problēmas, ar kurām visā pasaulēs saskārās jau pirms tam. Viena no tādām ir visa veida vardarbība pret sievietēm. Laikā, kad vairumā valstu spēkā ir stingri ierobežojumi, lai nepieļautu vīrusa izplatīšanos, miljoniem sieviešu cieš no fiziskas un seksuālas vardarbības. Vardarbības mazināšanai ģimenē būs veltīts Latvijas sabiedrisko mediju rīkotais labdarības maratons "Dod pieci!", kas sāksies decembra vidū.

25. novembrī atzīmēs Starptautisko dienu vardarbības pret sievietēm izskaušanai. Covid-19 ierobežojumu dēļ nevarēs notikt publiskas demonstrācijas, lai pievērstu uzmanību problēmai, kas visā pasaulē ir samilzusi pandēmijas laikā.

ANO vēsta, ka jau pirms pandēmijas katra trešā sieviete cieta no fiziskas vai seksuālas vardarbības. Visbiežāk varmāka bija intīmais partneris.

Kopš koronavīrusa uzliesmojuma daudzās valstīs ir ievērojami pieaudzis to sieviešu skaits, kuras zvana uz uzticības tālruņiem vardarbībā ģimenē cietušajiem.

Piemēram, Argentīnā šādu zvanu skaits šogad ir pieaudzis par 25%, Kiprā un Francijā par 30%, bet Singapūrā par 33%, vēsta ziņu aģentūra AFP.

Daudzās Āfrikas valstī šā gada pirmajos sešos mēnešos reģistrēts seksuālo noziegumu pret sievietēm pieaugums. Kenijā, kur koronavīrusa dēļ mēnešiem bija slēgtas skolas, vismaz 4000 skolnieču iestājās grūtniecība. Vietējās varasiestādes apgalvoja, ka vairumā gadījumu meitenes palika stāvoklī pēc tam, kad viņas seksuāli izmantoja kāds no ģimenes locekļiem.

Dienvidamerikas valstī Peru, kur no marta līdz jūlijam bija spēkā vispārēja karantīna, bez vēsts pazuda aptuveni 1200 sievietes. Savukārt Brazīlijā un Meksikā pandēmijas laikā ir pieaudzis sieviešu slepkavību skaits.

Vardarbības pret sievietēm pieaugumu galvenokārt saista ar to, ka pulcēšanās un pārvietošanās ierobežojumu dēļ miljoniem cilvēku ilgstoši palika mājās. Tas nozīmēja, ka upuri visu laiku atradās kopā ar saviem pāridarītājiem. Britu labdarības organizācijas "Refuge" pārstāve Liza Kinga uzskata, ka mājas ir no vardarbības cietušajām sievietēm visnedrošākā vieta.