Pandēmija saasinājusi pusaudžu mentālās veselības problēmas, un tam līdzi palielinās dažādu atkarību risks, brīdina speciālisti. Diemžēl arī pirms pandēmijas ierobežojumiem Latvija pusaudžu atkarību jomā bijusi Eiropas negatīvo topu augšgalā. Visbiežāk bērni un jaunieši pārmērīgi lieto alkoholu, smēķē cigaretes vai marihuānu, kā arī lieto viedierīces. Veselības ministrijā gatavojas cīnīties ar pandēmijas atstāto ietekmi, kā arī vairāk uzmanības pievērst prevencijai.

 

Pandēmijas laikā cieš daudzu cilvēku psihiskā veselība – roku rokā tam līdzi nāk arī atkarību risks. Vairākas pazīmes liecina, ka psiholoģiskas grūtības īpaši šajā laikā izjūt pusaudži – piemēram, šogad pieaudzis Bērnu slimnīcas Bērnu psihiatrijas nodaļas neatliekamo pacientu skaits. Līdz ar to – vairāk nepilngadīgo ieslīguši atkarību varā. Tomēr šī problēma bijusi aktuāla vienmēr.

 

Slimību profilakses un kontroles centra pētījumpar skolēnu paradumiem rāda, ka teju 90% bērnu vecuma grupā no 13 līdz 15 gadiem vismaz reizi mūžā ir lietojuši alkoholu, taču narkotiskās vielas vielas mēģinājuši 27 procenti 15 un 16 gadus veco skolēnu. Tikmēr regulāro cigarešu smēķētāju skaits šajā vecuma grupā samazinās, taču arvien populārāki kļūst jaunie tabakas izstrādājumi, piemēram, elektroniskās cigaretes. Kopumā atkarību pusaudžu vidū izplatības ziņā Latvija ir Eiropas negatīvā topa augšgalā.