Par dzīvi visā tās skaudrumā un skaistumā, un par ģimeni kā dzīves lielāko vērtību – ir stāsts Alvja Hermaņa jaunajā iestudējumā "Dzimšanas dienas kūka". Izrādes pamatā ir amerikāņu dramaturga Noa Haidla luga, kas šogad piedzīvojusi pirmizrādes arī Ņujorkā un Berlīnē un ko vācu teātra kritiķi atzinuši par vienu no šī gada vislabākajām lugām.

Lugas autors to veltījis savai sievai, domājot par mīlestības spēku, kas spēj savienot pagātni, tagadni un nākotni. Iestudējuma pirmizrāde 30. novembrī.

Lugas galvenā varone ir Ernestīne Ašvorta, un luga ir ceļojums laikā no Ernestīnes 18. dzimšanas dienas līdz viņas 100.dzimšanas dienai.18 gados viņa jūtas kā dumpiniece, kas deklarē, ka viņai nekad nebūs ģimenes un viņa dzīvos no citiem atšķirīgu dzīvi. Bet tad viņa satiek Metjū, viņas apņēmība salūzt, un viņa piedzīvo visas ļoti daudzās sievietes lomas – no mātes līdz pat vecvecvecmāmiņai.

Ir gan ļoti skaisti, gan ļoti skaudri brīži, bet Ernestīnei ir kāds nemainīgs rituāls - uz katru savu dzimšanas dienu viņa cep kūku un rīko viesības ģimenei. Kā uzsver izrādes režisors Alvis Hermanis – laikā, kad pasaule ļogās un grīļojas, daudz labāk nekā citkārt spējam novērtēt, ka vissvarīgākais dzīvē ir mūsu ģimene un mūsu paši tuvākie cilvēki.

Par to arī vēsta izrāde, kas vienlaicīgi ir arī stāsts par mirkli un mūžību, par dzīvi un nāvi, par ikdienišķo un pārlaicīgo.

Galveno Ernestīnes lomu izrādē spēlē Agate Krista, bet viņas kaimiņu Kenetu – Gerds Lapoška, kurš Ernestīnes dzīvē izrādās ļoti svarīgs cilvēks un ne velti viņš uz 18.dzimšanas dienu viņai uzdāvina zelta zivtiņu.

Aktieri uz skatuves vairāk atklās iekšējās pārmaiņas, kas notiek ar cilvēkiem gadu gaitā, savukārt ārējās pārmaiņas, kas notiek ar viņiem, būs redzamas fotogrāfijās, kas izveidotas ar speciālas aplikācijas palīdzību. Aktieris Toms Harjo spēlē galvenās varones dēlu Billiju.

Par spīti visam, dzīve tomēr ir ļoti skaista – šī ir viena no atziņām, ko Toms Harjo uzskata par izrādes vadmotīvu. Lomās izrādē redzēsim arī Sabīni Tīkmani, Martu Lovisu, Elvitu Ragovsku, Jāni Grūtupu, Ritvaru Loginu un Regīnu Razumu.