Fotoradaru ieviešana samazinājusi ceļu satiksmes negadījumu skaitu par 35 procentiem, atklāj policija. Taču, ja mēra šo ierīču efektivitāti naudas izteiksmē, tad no 2015. līdz 2020. gadam par sodiem kopsummā iekasēti 34 miljoni eiro. Savukārt šogad pirmajos sešos mēnešos šoferi par fotoradara fiksētajiem pārkāpumiem kopumā samaksājuši 4,7 miljonus eiro. Tomēr šīs nav vienīgās ātruma fiksēšanas ierīces. Drīzumā uz 16 ceļu posmiem plāno uzstādīt vidējā ātruma kontroles sistēmas.

Uz Latvijas ceļiem kopš 2015. gada atrodas fotoradari. 2018. gadā stacionāro fotoradaru kopskaits audzis līdz simtam, un uz ceļiem kopā ar 12 pārvietojamajiem fotoradariem tie fiksē atļautā braukšanas ātruma pārsniedzējus. To darbības mērķis ir uzlabot ceļu satiksmes drošību. Radari uzstādīti, analizējot līdzšinējo pieredzi ar ceļu satiksmes negadījumiem konkrētajā vietā, tāpat potenciālā braukšanas ātruma pārsniegšanas rezultātā radīto apdraudējumu citiem satiksmes dalībniekiem, satiksmes intensitāti un raksturīgās braukšanas tendences.

Ātruma kontroles fiksēšanas iekārtas sevi ir attaisnojušas, skaidro Valsts policijas Satiksmes uzraudzības un koordinācijas biroja vadītāja amata pienākumu izpildītājs Arturs Smilga. Viņš norāda, ka ceļu satiksmes negadījumu skaits, vietās, kur uzstādīti radari, ir krietni samazinājies.

Arī Ceļu satiksmes drošības direkcijas pārstāve Ilze Šipkēvica piekrīt, ka fotoradaru darbība ir efektīva.

Lai uzlabotu ceļu satiksmes drošību, uz valsts ceļiem vairākos ceļa posmos plāno uzstādīt vidējā ātruma kontroles sistēmas. Satiksmes ministrijai uzticēts līdz septembrim noteikt prasības un kārtību, kā vidējā ātruma kontroles sistēmas būtu uzstādāmas, skaidro ministrijas Autoceļu infrastruktūras departamenta direktors Tālivaldis Vectirāns.

Vidējā ātruma kontroles sistēmām atvēlētais budžets ir 700 000 eiro. Projekta realizācija uzticēta Latvijas Valsts ceļiem.

Kopumā identificēti 16 ceļa posmi, kuros šīs sistēmas tiks uzstādītas. Tomēr tas vēl varētu mainīties. Precīzs vietu skaits, kuros šī sistēma tiks ierīkota, būs zināms pēc iepirkuma rezultātu paziņošanas.

Šīs ierīces uzstādīs ceļa posmos, kur ceļu satiksmes negadījumu statistika par pēdējiem trim gadiem, kā arī kopējā satiksmes intensitāte, kravas transporta īpatsvars un satiksmes organizācija, nav bijusi tā labākā. Plānots pirmās piecas līdz astoņas vidējā ātruma kontroles sistēmas uzstādīt jau šogad.