Ja vēl nesen hipotekāro kredītu pārkreditēšana maksāja no 400 līdz 600 eiro, tad šobrīd situācija ir būtiski mainījusies – patērētājam vairs nav jātērē laiks, lai pārkreditētos no vienas bankas uz citu, jo lielākos ar pārkreditēšanos saistītos darbus savā starpā veic bankas. Šis regulējums attiecas gan uz banku, gan nebanku kredītētājiem. Pagaidām interese par šo procesu nav ļoti liela, jo daļa kredītņēmēju saņem kompensācijas par EURIBOR pieaugumu, bet nākotnē tā noteikti augs un jaunais regulējums varētu veicināt arī lielāku banku konkurenci.

 

Lai mazinātu EURIBOR procentu likmju dēļ pieaugušo kredītmaksājumu slogu, mājokļa kredīta ņēmējiem, kas kredīta līgumus noslēguši līdz 2023. gada 31. oktobrim, vienu gadu kompensē procentu maksājumus 30% apmērā. Finanšu nozares asociācijas vecākais padomnieks juridiskajos jautājumos Edgars Pastars stāsta, ka tieši kompensāciju izmaksa šobrīd ietekmē hipotekāro kredītu pārkreditēšanu.

Advokātu biroja “WALLESS” vecākā juriste Sigita Vāce-Vecvagare stāsta, ka pārkreditēšanas procesam ir jānotiek 2 mēnešu laikā, maksa par jaunā hipotekārās kreditēšanas līguma noformēšanu vai kredīta izsniegšanu nevar būt lielāka par vienu procentu no jaunā hipotekārā kredīta summas un patērētājam ir tiesības sadalīt šo maksu trijos maksājumos.

 

Iespēju pārkreditēt hipotekāros kredītus savās mājas lapās sākuši piedāvāt arī nebanku kreditētāji, bet Edgars Pastars no Finanšu nozares asociācijas vērtē, ka nebanku kredītu ņēmēji diez vai pārkreditēs kredītus uz komercbankām.

Nebanku kreditētājus uzrauga PTAC un Patērētāju tiesību uzraudzības departamenta direktora vietnieks Andis Priedītis stāsta, ka no visiem nebanku kreditētājiem 8 izsniedz kredītus, kas nodrošināti ar nekustamā īpašuma hipotēku.

Ļoti iespējams, ka, uzzinot par kredītņēmēju vēlmi pārkreditēt hipotekāro kredītu, arī esošā banka vai nebanku kreditētājs var patērētājam piedāvāt izdevīgākus nosacījumus un zemākas procentu likmes.