Ja vieni sapņi tā arī paliek iedomu līmenī, tad citi krāšņi piepildās. To var teikt par latviešu izcilāko dzejnieku Raini un vairākiem mūsdienu māksliniekiem, kuriem lielu apbrīnu raisa Itālija un tās kultūra. Tieši par rakstnieku, sapņiem un Itāliju Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Majoros ir atklāta izstāde, kurā ir apskatāmas gleznas dažādās tehnikās. bronzas medaļas un digitalizētas Raiņa pastkartes.

"Šveici viņš ir izceļojis gana daudz. Tas bija ne tikai sapnis, tā bija realitāte. Itālija bija tā, kas palika tikai sapņu formā." Lai gan šajā dienvidu valstī viņš pavadīja maz laika, Itālija, kā jebkuram kultūras cilvēkam, viņu pievilināja ar pilsētām, mākslu, mūziku un literatūru. Tā par latviešu dzejas augstākās raudzes meistaru Raini jeb īstajā vārdā Jāni Pliekšānu stāsta speciāliste Astrīda Cīrule no Raiņa un Aspazijas vasarnīcas. Tur ir atklāta izstāde "Rainis un sapnis par Itāliju".

"Mums no šiem Itālijas laikiem ir ļoti maz saglabājies – fotoattēli, dažas pastkartes, ko Rainis ir saglabājis. Bet ir viens fotoattēls, ko jūs redzat šeit izstādes centrā un kurā Rainis sagaida mūs Venēcijā kopā ar saviem draugiem viņš atrodas Svētā Marka laukumā, un apkārt ir klasiskie baloži. Ar to tam mēs akcentējam šo ainu," ar ekspozīciju iepazīstina Astrīda Cīrule.

Pirms vairāk nekā 90 gadiem uzņemtais brīdis ir izstādes centrālais eksponāts. Fotogrāfija ir digitalizēta un uzdrukāta uz lielformāta materiāla, saglabājot savu vēsturisko noskaņu. Izstādē vēl ir apskatāmas arī digitalizētas pastkartes, kurās ir attēloti dažādi Itālijas skati. Savukārt lielākā daļa no eksponātiem ir medaļas, grafikas un dažādās tehnikās veidotas gleznas. Šos darbus ir radījuši mākslinieki no "Dantes Aligjēri biedrības". Turpina organizācijas mākslinieks Andris Bērziņš: "Visi šie mākslinieki ir bijuši Venēcijā – tik romantiskā un sapņu pilsētā. Šie darbi ir tapuši Venēcijā uz vietas vai pēc to iespaidiem vēlākā laika posmā. Pārsvarā ir glezniecība – eļļas, akrila, pasteļi jeb krītiņi."

No vairāku mākslinieku darbiem kā izstādes titulglezna ir izvēlēta Mairas Veisbārdes eļļas glezna "Venēcija", kurā attēlots slavenais Rialto tilts pār Lielajam kanālam, gondolas ar laiviniekiem un pasažieriem. Darbā visvairāk uzmanību piesaista trīs krāšņos tērpos ģērbušies Venēcijas karnevāla dalībnieki, kuriem galvā ir greznas cepures, bet uz sejas – svētkiem raksturīgās maskas. Andris Bērziņš šo darbu sauc par sapņainu: "Protams, uz vietas nav iespējams uzgleznot, bet tas ir viss viņas iespaids. Parasti jau glezniecība ir nopietnas, bet [vajadzēja] kaut ko jautrāku. Tāds optimistisks, dzīves priecīgs kaut gan Venēcijā pašlaik dažādi klājas. Tā kā tēma ir sapnis un ka te ir Jūrmala, tā piesaista skatienu."

Lai gan Rainis ir attēlots tikai pāris darbos, izstāde ir par mākslinieku bijību pret Itāliju un tās pilsētām – gluži tāpat kā to esot izjutis latviešu dzejnieks. Ar dienvidu valsts romantiskajām noskaņām Raiņa un Aspazijas vasarnīcā varēs iepazīties līdz aprīļa beigām.