Četrgades lielākais futbola turnīrs faktiski ir klāt – jau svētdien tiks aizvadīts Pasaules kausa atklāšanas mačs Katarā, oficiāli sākot gandrīz mēnesi ilgos futbola svētkus. Šo turnīru jau kopš rīkošanas tiesību piešķiršanas pirms 12 gadiem pavadījuši skandāli, apsūdzības un dažādas problēmas, bet tagad viss ir gatavs futbolistu un skatītāju uzņemšanai. Atskatāmies uz skandāliem turnīra rīkošanā, kā arī ieskicējam, ko vara sagaidīt no 2022. gada Pasaules kausa futbolā.

Pasaules kausa atklāšanas spēlē mājinieki Kataras futbolisti mērosies spēkiem ar Ekvadoras valstsvienību. Katara tiesības sarīkot vienu no pasaules lielākajiem sporta pasākumiem saņēma 2010. gada 2. decembrī. Todien tika paziņoti arī 2018. gada pasaules kausa rīkotāji – Krievija. Jau pats balsojums par turnīra piešķiršanu Katarai ir ārkārtīgi skandalozs – par turnīra rīkošanas tiesību piešķiršanu tolaik lēma FIFA izpildkomiteja.

Vēl pirms balsojuma tika atstādināti divi izpildkomitejas locekļi, kuri žurnālistikas eksperimenta laikā bija pauduši gatavību pārdot savu balsi. Izšķirošajā balsojumā Katara ar 14:8 pārspēja ASV kandidatūru, lai gan tieši amerikāņi tika uzskatīti par favorītiem uzņemt šā gada turnīru. No tiem, kas piedalījās balsojumā, 10 cilvēki, ar FIFA tā laika prezidentu Zepu Blateru priekšgalā, uz īsāku vai ilgāku laiku saņēmuši diskvalifikācijas no futbola.

Par to, kā Katara ieguva finālturnīra rīkošanas tiesības, ir daudz apsūdzību korupcijā, kukuļdošanā, naudas atmazgāšanā, bijušas plašas izmeklēšanas, taču trūkst pierādījumu. Šobrīd varētu apgalvot, ka tā arī nav apstiprināta tieša saikne starp Kataras kandidatūru un FIFA izpildkomitejas pārstāvjiem.

Ilggadējais Latvijas futbola federācijas ģenerālsekretārs Jānis Mežeckis, kurš bija amatā arī pirms 12 gadiem, Latvijas Radio pauda, ka turnīra piešķiršanu Katarai gan tolaik, gan arī šodien viņš uzskata par kļūdu.