Latvieši patiešām izceļas ar lielu teātra mīlestību – ar skatu no ārzemēm šo bieži daudzināto frāzi apliecina Ingmārs Čaklais. Viņš pats ir Birmingemas Mazā teātra mākslinieciskais vadītājs, kā arī nesen izveidotās Pasaules Latviešu amatieru teātru savienības viens no līderiem.

Savienību izveidoja šī gada sākumā, un tajā apvienojušies teju visi Latvijas diasporas teātri: 22 teātra kopas no 12 valstīm trijos kontinentos. To var uzskatīt par unikālu notikumu, jo līdz šim disaporas teātri darbojās visai savrupi. Vienīgais lielais sadarbības projekts bija festivāls "Laipa".

Tieši pandēmijas laiks, jaunās tehniskās iespējas, kā arī vēlme īstenot kopīgus mērķus teātrus satuvinājusi, un savus nākotnes plānus tie apspriedīs lielajā kopsapulcē, kas notiks tiešsaistē Teātra dienā, sestdien, 27. martā.

Par pirmo nozīmīgo soli Latvijas diasporas teātru sadarbībā var uzskatīt festivālu "Laipa'". Pirmo reizi tas notika pirms astoņiem gadiem Bredfordā, Lielbritānijā, un tajā piedalījās četri amtierteātri. Ar katru gadu dalībnieku skaits auga, un uz festivālu 2019.gadā, kas notika Reikjavīkā, Islandē, sabrauca jau 11 teātru. Pandēmija šādus klātienes pasākumus apturēja, bet teātru vēlmi sadarboties tikai stiprināja, par ko liecina šī gada sākumā nodibinātā Pasaules Latviešu amatieru teātru savienība.

To izveidoja šī gada janvārī, kad tiešsaistē notika mūsu teātra vēsturē pirmais Latvijas diasporas amatieru teātru forums. To rīkoja Latviešu Kultūras centrs Birmingemā, foruma mērķis - apzināt latviešu teātrus visā pasaulē un pārrunāt aktualitātes.