Latgalē deinstitucionalizācijas projekta ietvaros šobrīd ir atvērtas astoņas grupu mājas personām ar garīga rakstura traucējumiem, un līdz gada beigām būs vēl divas. Tajās uzturas pilngadīgas personas, kurām ir grūtības dzīvot vienām, bet nav nepieciešams uzturēties ilgstošas sociālās aprūpes institūcijā. Jau gadu grupu māja ir atvērta arī Rēzeknē. Te dzīvojošiem ir iespēja kļūt patstāvīgākiem un vairāk integrēties sabiedrībā. Ņemot vērā, ka šis ir pēdējais gads, kad pieejami projekta līdzekļi izveidoto pakalpojumu finansēšanai, to nākotne pašlaik ir neskaidra. Skaidrojam, kā aizrit grupu mājas iedzīvotāju ikdiena.

Ir septiņi no rīta. Esmu atnākusi uz grupu māju Rēzeknē. Atjaunotā divstāvu māja atrodas pilsētas Ziemeļu mikrorajonā. Kādreiz te bija bērnudārzs. Kopumā iespēju dzīvot patstāvīgi šobrīd Rēzeknē izmanto 16 pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem. „Ir gan personas, kas iepriekš dzīvojušas ģimenēs kopā ar vecākiem, ir personas, kas pārcēlušās pie mums uz dzīvi no pensionāru sociālo pakalpojumu centra, un ir personas, kas atbraukušas no valsts sociālās aprūpes centriem,” stāsta Daudzfunkcionālo sociālo pakalpojumu centra vadītāja Gunta Petrova.

Kamēr grupu mājas iemītnieki brokasto un gatavojas dienai, centra vadītāja man izrāda telpas: „Ēkai ir divi stāvi. Tātad šeit mums pirmajā stāvā ir astoņi dzīvoklīši un ir arī kopīga atpūtas telpa un virtuvīte. Labrīt, Aigar!” Atpūtas telpā satiekam un sasveicināmies ar Aigaru. „Šeit klienti pavada savu brīvo laiku. Ir iespēja paskatīties jaunākās filmas, raidījumus dažādus un arī paklausīties mūziku, atpūsties, jo mūzika ir ļoti aktuāla tēma – seko tam visam [līdzi] mūsu jaunieši.”

Grupu mājas iemītniekus Gunta Petrova sauc par jauniešiem, lai arī citi ir vecāki par 50 gadiem. Daļa esot sabiedriski aktīvi. „Viņi labprāt apmeklē gan kultūras iestādes, gan biedrības, dodas arī ekskursijās kopā ar biedrībām, kopā ar vecākiem,” stāsta centra vadītāja.

Katrā stāvā ir arī virtuve. Pirmā stāva iemītnieki maltītes gatavo kopīgi. „Jo kāds prot ļoti labi mizot kartupeļus vai burkānus – viņam tas perfekti izdodas, bet savukārt viņš varbūt nedaudz uztraucas par gatavošanu pie plīts,” skaidro Gunta Petrova.

„Žani, kā iet?” jaunam vīrietim vaicā Gunta Petrova. Vairākas reizes viņš nāca mums garām, un nu ir saņēmies, un piedāvā man apskatīt savu istabu. Viņš runā krieviski, izruna ir neskaidra. „Šī ir mana istaba, pats to uzkopju,” Žanis saka. Viņš parāda arī savu nopirkto skaļruni, stāsta, ka klausās mūziku. „Te ir mana duša,” Žanis saka un izrāda arī savu vannas istabu. Viss ir tīrs un kārtīgs. Agrāk Žanis dzīvojis Rēzeknes pansionātā. Rudenī būs gads, kopš viņš dzīvo grupu mājā. Te esot labāk.

Grupu mājas iemītnieki savus dzīvokļus uzkopj paši, tāpat iegādājas apģērbu, nepieciešamos higiēnas līdzekļus un pārtikas produktus. „Tā kā pakalpojumu mēs sniedzam personām ar 1.vai 2.grupas invaliditāti, viņi saņem vai nu invaliditātes pensiju, vai arī sociālā nodrošinājuma pabalstu. Viņi mācās plānot budžetu un mācās sevi mēneša laikā nodrošināt ar visām pamatvajadzībām. Ir klienti, kuri paši spēj par sevi parūpēties, kuriem nepieciešams tikai minimāls atbalsts pašaprūpē, bet ir klienti, kuriem ir nepieciešama sociālā aprūpe, kas nozīmē darbinieku palīdzību visās aprūpes jomās,” piebilst Gunta Petrova.

Vairākiem satiktajiem grupu mājas iemītniekiem nemaz nevar pateikt, ka viņiem būtu kādas veselības problēmas. Garīga rakstura traucējumi var izpausties noteiktā uzvedībā, arī krasās garastāvokļa maiņās. Turpina Gunta Petrova, atzīstot, ka aizspriedumu sabiedrībā joprojām ir daudz: „Viņi arī grib mācīties, grib strādāt. Palīdzam arī sagatavot CV, pamācam, kā nosūtīt vai kā aiznest CV potenciālajam darba devējam, un arī sniedzam padomus, kā izturēties darba intervijā.” Pašlaik algotu darbu gan strādā tikai viena persona, bet vairāki klienti ir darba meklēšanas procesā.

Darbdienās grupu mājas iedzīvotāji dodas uz dienas aprūpes centru un specializētajām darbnīcām. Uz turieni viņi brauc ar pilsētas autobusu. Ilgi pieturā nav jāgaida, drīz vien tas piebrauc. Dienas aprūpes centrs atrodas pilsētas otrā pusē un darboties sācis aizvadītā gada septembrī. „Šeit pakalpojumu saņem ne tikai grupu mājas dzīvokļa pakalpojumu saņēmēji, bet arī citi jaunieši, kas dzīvo Rēzeknes valstspilsētā,” skaidro Gunta Petrova. Te ir iekārtotas atsevišķas telpas sveču liešanai, kokapstrādei, arī šūšanas darbiem.