Energoresursu pieauguma kompensāciju noteikumi atbalstīti gan valdībā, gan Saeimā. Gan apkures izmaksu pieauguma, gan mājokļu pabalstu administrēšana būs pašvaldību pienākums. Paredzami lielā iesniegumu skaita dēļ kompensāciju izmaksa var ieilgt, atzīst vietvarās. Vai solītais valsts atbalsts tiešām var iekavēties?

Valsts atbalstu siltumenerģijas daļējai kompensēšanai no apkures sezonas sākuma līdz nākamā gada aprīļa beigām saņems visas mājsaimniecības, neatkarīgi no apkures veida. Centrālapkures, dabasgāzes apkures klienti atvieglojumus ieraudzīs turpmākajos rēķinos. Savukārt par siltumsūkņu izmantoto elektroenerģiju, nokurinātajām briketēm, granulām un malku iesniegumus pieņems un izvērtēs pašvaldības. Tieši tām būs jāizvērtē, kuram pienākas palīdzība un kādā apjomā.

Vienlaikus šoruden paplašinās arī mājokļa pabalsta saņēmēju loku, taču pašvaldībus sociālie dienesti jau tagad ir pārslogoti. Visu rudenī gaidāmo iesniegumu apstrāde ieilgs, lai arī pašvaldības rēķinās ar papildus darbinieku pieņemšanu. Nauda tam būs – vietvarām šīs papildu slodzes dēļ novirzīs vairāk nekā 5 miljoni eiro, lai tiktu galā ar paredzami milzīgo iesniegumu daudzumu. Finanšu ministra Jāņa Reira no "Jaunās Vienotības" ieskatā, tas ir pārāk liela summa.

Savukārt papildus resursu paredzēšanu pašvaldībām aizstāvēja labklājības ministrs Gatis Eglītis no "Konservatīvajiem".

Panāktā vienošanās nozīmē, ka par katru iesniegumu paredzēti 8 eiro administrēšanas izmaksas. Pašvaldības šos līdzekļus varēs izmantot dažādi. Viena sadaļa ir sociālo dienestu darbs, kurā darba specifikas dēļ jaunu darbinieku piesaiste būs apgrūtināta, brīdina Latvijas Pašvaldību savienības padomniece veselības un sociālajos jautājumos Ilze Rudzīte.