Reizēm izmeklēšanas procesā cietušajam par pieredzēto nākas stāstīt divas, trīs un pat četras reizes. Īpaši traumējoši tas ir no smagas vardarbības cietušiem bērniem, kam traģiskajām atmiņām jāiet cauri atkal un atkal. Islandē izstrādāts nopratināšanas modelis Bērna māja paredzēts, lai tā nenotiktu. Šādu modeli plāno ieviest arī Latvijā. Tomēr ar to nesokas tik raiti.

Anda, vārds mainīts, ir trīs bērnu mamma. Jau vairākus gadus viņas un vīra ģimenē aug arī audžubērni. Pirms diviem gadiem viens no audžubērniem sāka uzvesties bērnam neierasti. Un ģimenē radās aizdomas, ka puika iepriekš ir seksuāli izmantots.

Tika ierosināta krimināllieta un sākās nopratināšanas. Policijā bērnu pratināja divreiz, jo pirmajā reizē tehnisku iemeslu dēļ to pilnvērtīgi nebija iespējams izdarīt. Tad sekoja medicīniskā ekspertīze, kura notika morga telpās. Taču izmeklēšanai ar savākto materiālu nepietika – puiku pratināja vēl vienu reizi, neskatoties uz to, ka jau bija uzsākta bērna rehabilitācija.

Izmeklēšana lietā joprojām turpinās, tāpēc nav izslēgts, ka bērns būs jāpratina vēl kādu reizi, piemēram, tiesā. Retos gadījumos tas notiek, skaidro Rīgas Bērnu un Jauniešu centra krīzes centra vadītāja Gundega Zvaigzne.

Lai retraumatizācija nenotiktu, Latvijā plāno ieviest nopratināšanas modeli “Bērna māja” – “visi speciālisti zem viena jumta”. Respektīvi, bērnu nopratina vienu reizi, tam speciāli sagatavotā neitrālā telpā. Ar cietušo runā apmācīts speciālists, bet sarunu citā telpā vēro citi, piemēram, izmeklētājs un tiesu medicīnas eksperts. Viņiem ļauts sarunu koriģēt. Modelis izstrādāts Islandē un darbojas Zviedrijā, Norvēģijā un citās Eiropas valstīs. 2017.gadā Bērna mājas pilotprojektu īstenoja centrā "Dardedze".

"Dardedzē" pilotprojekta laikā nopratināja 22 bērnus. Secinājumus apkopoja ziņojumā, kurš nonāca projekta virzītāju Labklājības ministrijas un Iekšlietu ministrijas rokās. Pēc tam aptuveni divus gadus projekts bija dīkstāvē. Tagad tam atrasts Eiropas fondu finansējums. Nolemts, ka Bērna māja atradīsies Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā un par tās personālu atbildēs Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija. Projekta sākums bija plānots jau pirmajā decembrī. Tomēr tagad datums atlikts uz nākamā gada sākumu, stāsta Labklājības ministrijas Labklājības ministrijas Ģimenes un bērnu departamenta vecākais eksperts Lauris Neikens.