Viena no nozarēm ar lielu eksporta potenciālu mūsu valstī ir veselības jeb medicīniskais tūrisms. Kopš 2020. gada ārvalstu pacientu skaits Latvijā palielinās, un, lai gan viens no iemesliem ir joprojām salīdzinoši zemās pakalpojumus cenas, nozares pārstāvji atzīst, ka varētu darboties vēl sekmīgāk, ja saņemtu arī valsts atbalstu. Šobrīd mārketinga aktivitātes veselības tūrismā palīdz īstenot Latvijas investīciju un attīstības aģentūra (LIAA).

Latvijas veselības tūrisma klasteris darbojas no 2012. gada un tajā apvienojušies 60 biedri – slimnīcas, privātklīnikas, rehabilitācijas centri un citas iestādes. Klastera vadītāja Gunta Ušpele stāsta, ka medicīnas iestāžu ienākumi no ārvalstu pacientu apkalpošanas palielinās jau trešo gadu un pērn pārsniedza 11 miljonus eiro. Visvairāk pacientu ierodas no tām valstīm, no kurām ērti atlidot – no Lielbritānijas, Lietuvas, Igaunija, Īrijas, Somijas, Zviedrijas.

„Veselības centra 4” valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds stāsta, ka šī gada pirmais pusgads uzņēmumam bijis veiksmīgs – apkalpoti gandrīz 1800 pacienti, kas par pakalpojumiem samaksājuši 260 000 eiro. Konkurēt ar citām Eiropas valstīm joprojām varam ne tikai ar augstu pakalpojumu kvalitāti, bet arī ar zemākām cenām. Bet valdības lēmumu šogad nepiešķirt valsts atbalstu veselības tūrisma klasterim Māris Rēvalds vērtē – tas ir tuvredzīgs solis.

LIAA direktors Kaspars Rožkalns stāsta, ka kopējais tūrisma budžets ir 4 miljoni eiro un piektā daļa no šīs summas novirzīta tieši veselības tūrisma reklamēšanai. Izveidoti vairāki reklāmas klipi, kas tiek demonstrēti lielākajos tirgos un sociālajos tīklos, informācija par veselības uzlabošanas iespējām Latvijā tiek reklamēta arī aviokompānijas „Air Baltic” žurnālā.

Latvijas veselības tūrisma klastera vadītāja Gunta Ušpele uzsver, ka veselības tūrisma attīstība palīdz arī medicīnas nozares attīstībai Latvijā.

Latvijai eksports ir ļoti svarīgs un svarīgi veicināt gan preču, gan pakalpojumu eksportu, tai skaitā veselības pakalpojumu eksportu.