Latvijas skolās jau pagājušajā nedēļā izskanējis pēdējais zvans absolventiem, bet šonedēļ sākas eksāmenu sesija. Samazinoties skolēnu skaitam un pieaugot izmaksām, turpinās skolu tīklu reforma, tāpēc vairākām mazajām lauku skoliņām šis pavasaris ir pēdējais. Arī Smiltenes novada Variņu skolai, kuras audzēkņi un vecāki pirms gada izcīnīja iespēju mācības vēl turpināt.

Slēdzamās Smiltenes novada Variņu pamatskolas 8. klases skolēnu Kristiānu satieku pēc stundām, skolas priekšā runājoties ar draugiem. Trīs kilometrus uz lauku mājām viņš jaukajā laikā brauks ar riteni, un dara to, vienalga – līst vai snieg, jo tad pēcpusdienā nav lieki jānīkst, gaidot pašvaldības autobusu, un arī no rītiem nav jāpielāgojas tā grafikam.

Latvijas Radio: Desmit? Desmit minūtēs tu atbrauc? Ceļš ir ļoti labs.

Kristiāns:  Jā, bišķiņ ir pa „zeminieku” un tad – pa asfaltu.

Latvijas Radio: Nākošgad tev pieripos autobuss klāt pie mājas. Esi priecīgs, ka būs pārmaiņas dzīvē?

Kristiāns: Ne īsti. Šeit, Variņos, jau ilgi dzīvoju, un tad pēkšņi – izmaiņas, traki būs.

Kristiānam pamatskolas līmenī vēl jāpabeidz viena klase. Viņš izlēmis to darīt nevis novada centrā Smiltenē, uz kurieni, ja būs pieprasījums, nākamajā mācību gadā aptuveni 30 kilometru garo ceļu ar autobusu arī divreiz dienā varēs mērot Variņu bērni, vai tuvākajā skolā – Palsmanē, kas ir tikai nepilnu deviņu kilometru attālumā -, bet gan Rankā, ko no viņa mājām šķir ap 20 kilometru. Skaidrs, ka tad puiša iecienītā riteņbraukšana būs jāmet pie malas.

Tipveida padomju projekta ēka, kur pirmais zvans izskanēja 1977.gadā, kad šī vieta vēl bija kolhoza „Oktobris” centrs, ir renovēta, tai blakus pirms 16 gadiem uzcelta moderna sporta halle. Taču no nākamā mācību gada šeit vairs nebūs pat pamatskolas.

Šogad skolā ir vien 55 skolēni, nākamgad to būtu tikai ap 40. Variņu pagasta pārvaldes vadītājs Uldis Birkenšteins, satikts pie skolas, gan pauda pārliecību, ka pēc pandēmijas Variņos sākusies cilvēku atgriešanās, īpašumi esot izpārdoti, un demogrāfijas uzlabošanās būtu tikai laika jautājums, bet lēmējvara novadā nebija ar mieru gaidīt.

Skolā gan jau pagājušogad iemitināts arī Variņu bērnudārzs, tā ēku nododot izsolē, un kopējo audzēkņu skaitu pietuvinot 80, tomēr mācību iestāde vienalga neatbilda Izglītības un zinātnes ministrijas izvirzītajiem skolu tīkla optimizācijas kvantitatīvajiem kritērijiem.

Tie minēti informatīvajā ziņojumā valdībai pagājušā gada decembrī, bet pagaidām nav nostiprināti Izglītības likumā, taču par skolas slēgšanu jau 22.februārī atbilstoši IZM rekomendācijām lēma Smiltenes novada dome, kas pēc Variņu skolēnu vecāku un arī mācībspēku iebildumiem un gandrīz 400 atbalsta parakstu savākšanas bija devusi skolai iespēju pastāvēt vēl vienu gadu.