Vairāk nekā pusi no Latvijas teritorijas aizņem meži, tāpēc meža nozare - mežsaimniecība, kokapstrāde un mēbeļu ražošana ir viens no Latvijas ekonomikas stūrakmeņiem. Pērnais gads nozarei kopumā bijis veiksmīgs - sasniegti jauni eksporta rekordi, bet to nodrošināja nevis produkcijas pieaugums, bet lielais cenu kāpums. Cenas šogad samazināsies, līdz ar to nozari gaida jauni izaicinājumi.

Šobrīd apkopoti dati par meža nozares pērnā gada 11 mēnešiem, bet Latvijas kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Artūrs Bukonts vērtē, ka 2022. gads nozarei noslēgsies ar jaunu eksporta rekordu.

Meža nozares trīs galvenie eksporta tirgi ir Lielbritānija, Zviedrija, Vācija. Zemkopības ministra padomniece Aiga Grasmane skaidro, ka koksnes eksports palielinājies nevis tāpēc, ka palielinājies saražotā apjoms, bet gan tādēļ, ka pērn strauji auga koksnes cena.

Līdz šim Latvijas uzņēmumi importēja zāģmateriālus arī no Krievijas un Baltkrievijas. Jau vairākus gadus šie apjomi samazinās. atzīst Artūrs Bukonts no Latvijas kokrūpniecības federācijas.

Ja pērn meža nozare sasniedza eksporta rekordus, tad šogad situācija vairs nebūs tik iepriecinoša. Latvijas kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Artūrs Bukonts stāsta, ka samazināsies pieprasījums pēc būvmateriāliem, jo noliktavas ir pilnas.

Zemkopības ministra padomniece Aiga Grasmane vērtē, ka daļu no pērn par ļoti augstām cenām saražoto koksnes produktus šogad cenu krituma dēļ nāksies pārdot zem pašizmaksas. Augs arī cenas par ciršanas apliecinājumu.

Tirgū pieprasījums un piedāvājums mainās un pieprasījums pēc kokmateriāliem varētu palielināties šī gada otrajā ceturksnī.