Operas skvērs un operas priekšlaukums vasarās allaž bijusi cilvēkus piesaistoša vieta, bet pandēmijas laiks to padarījis īpaši dzīvīgu. Cilvēki šeit nāk, lai atpūstos, pasēdētu uz soliņiem un ieturētu līdzpaņemto maltīti. Par to, ka iedzīvotāji iemīļojuši šo vidi, prieks Nacionālās operas kolektīvam, un viņi vēlas operas priekšlaukumu attīstīt kā arvien pieejamāku un interesantāku vietu. Sevišķi svarīgi tas ir šobrīd, kamēr pats Baltais nams vēl ir slēgts apmeklētājiem. Šai saistībā no 21. jūlija operas priekšlaukumā darbu sāks jauns vides objekts ''Baltais laukums''.

Arhitekte Zane Tetere-Šulce ir viena no Baltā laukuma idejas autorēm un īstenotājām. Viņa skaidro, ka konstrukcijas jau trešdien būs pārtapušas vides objektā, kas nosacīti būs sadalīts divās kontrastējošās daļās. Viena būs veltīta skatuves un aizskatuves dzīves uzburšanai, bet otra – tīri praktiskām funkcijām, jo cilvēkiem tur, piemēram, būs iespēja uzpildīt dzeramo ūdeni, uzlādēt elektroierīces un ieturēt maltīti.

Objekta idejas ļoti svarīgs aspekts – tas veidots no savulaik dažādās izrādēs izmatotām konstrukcijām, piemēram, kāpnēm, platformām, rāmjiem un citām. Stāsta Zane Tetere-Šulce:

Konstrukcijām izmantotas dekorācijas no operas izrādēm "Vīlas", "Iemūrētie", "Izvirtības hronika" un citām, kuras šobrīd vairs nav operas repertuārā.

Kā atzīst Nacionālās operas un baleta valdes loceklis Sandis Voldiņš – objekta izveide ir viens no soļiem, lai padarītu operas priekšlaukumu cilvēkiem vēl draudzīgāku un atvērtāku, īpaši šajā laikā, kad operas nams ir slēgts. Savā ziņā stimuls bija arī cilvēku lielā interese par iepriekšējo priekšlaukumā skatāmo projektu Kristas un Reiņa Dzudzilo instalāciju "Metamorfozes".

Objektā būs izvietoti arī lielie ekrāni, kuros ik pa laikam būs piedāvājums vērot īpašus baleta un operas notikumus. Jau šo trešdien un ceturtdien tās būs tiešraides no turpat operas namā notiekošā 5. Starptautiskāo Baltijas baleta konkursa, tai skaitā no apbalvošanas ceremonijas un Galā koncerta.

Savukārt 23. un 24. jūlijā objektā rādīs jūlija sākumā notikušā operas sezonas noslēguma Galā koncerta ierakstu. Koncertu, diemžēl, klātienē redzēja ļoti ierobežots skatītāju skaits.

Sezonu Nacionālā opera plānojusi uzsākt 10.septembrī. Tāpat kā citiem teātriem, arī operai krājumā ir vismaz četras sagatavotas pirmizrādes. Rosīni opera "Pelnrušķīte" ir viena no jau gatavībā esošajām pirmizrādēm, tāpat kā Verdi opera "Simons Bokanegra" un pandēmijas iedvesmotais balets "Divi metri", kā arī Kšištofa Pastora balets "Drakula". Opera ir viens no retajiem Latvijas teātriem, kas piedāvās tā sauktās divu drošības līmeņu izrādes – gan vakcinētajai publikai, gan arī jauktai publikai.

Opera sezonu atklās ar baleta "Drakula" pirmizrādi, kam dažas nedēļas vēlāk sekos Verdi operas "Simons Bokanegra" pirmizrāde, mūsu operā tā iestudēta pirmo reizi un šobrīd pasaulē ir ļoti populāra opera. Pirmizrādes ceļu pie skatītājiem sāks septembrī, bet jau trešdien, 21.jūlijā, operas priekšlaukumā atklās vides objektu "Baltais laukums".