Piecu bezmaksas virszemes televīzijas programmu un Latvijas Radio signāla izplatīšanu sākuši jauni apraides masti Viļakā un Krāslavā. Vietējie iedzīvotāji  jau izjutuši gan televīzijas, gan arī radio signāla kvalitātes uzlabošanos, taču esot arī daudz jautājumu.

Viļakas novada Aizpurves ciema iedzīvotājs Jānis, kurš dzīvo nepilnus trīs kilometru attālumā no Krievijas robežas, antenu televīzijas uztveršanai uzmeistarojis pats. Jānis atklāj, ka vēl no padomju laikiem pierobežas iedzīvotāji pieraduši, ka televizoram pazūd te skaņa, te attēls, te programmas pārklājas.

Pēc divu jaunu apraides mastu izbūves, bezmaksas televīzijas zemes apraides skatītājiem Viļakas un Krāslavas novadā pērnā gada nogalē bija jāveic uztverošās antenas regulēšana un programmu uzstādīšana. Blakus Jāņa mājai vien pārsimts metru attālumā  uzstādīts jaunais apraides tornis, taču viņš  ne uz mājas jumta izvietoto apaļo antenu, ne televīzijas programmas vēl nav pārregulējis.

Vīrietis atklāj, ka tagad arī vēl esot brīži, kad televīzijas signāls pazūdot, tāpēc jau drīzumā viņš plāno antenu pagriezt uz torņa pusi. Pats viņš skatoties gan 20 Krievijas televīzijas kanālus, gan piecus bezmaksas, kas tiek translēti Latvijā. Vairāk interesē ziņas un Latgales televīzijas sižeti.

Pāris kilometrus no Aizpurves dzīvo Inese ar ģimeni. Viņa atklāj, ka jaunajā gadā televīzijas signāls, kļuvis labāks.

“Vīrs vairāk televīziju skatās un viņš teica, ka agrāk vakarā raustījās tā televīzija, sliktāk rādīja, bet tagad ir uzlabojusies kvalitāte. Es nezinu, vai tas ir saistīts ar torņa izbūvi, bet radio mums vienmēr ir skanējis labi,” stāsta Inese.

Semenovas ciemā, kur atrodas Medņevas pagasta pārvalde, uz privātajām un arī daudzdzīvokļu mājām redzamas gan satelīta antenas, gan žuburainās vecā tipa antenas. Pagasta pārvaldnieks Juris Prancāns apstiprina – lai arī pagājušas tikai dažas dienas, iedzīvotāji jau pamanījuši uzlabojumus televīzijas apraidē.

“Mums te cilvēki izmanto arī citus televīzijas skatīšanās veidus - satelīttelevīziju un arī kabeļtelevīziju. Tikai daļa cilvēku izmanto veco sistēmu, kad ar antenu uztver televīziju. Cik es esmu tagad runājis ar darbabiedriem, viņi atzīst, ka ir uzlabojusies uztveršana. Ekrānos pirms tam bieži vien parādījās kvadrātiņi un tas nozīmē, ka pavājš signāls bijis. Tagad šie kvadrātiņi vairs nerādās un attēls ir kvalitatīvs. Mēs esam priecīgi, ka ir uzlabojusies apraides kvalitāte. Taču galvenā problēma mums bija tā, ka pie mums  ļoti slikti skanēja Latvijas Radio. Pat braucot mašīnā nereti skanēja tikai šņākoņa.”

Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes loceklis Ģirts Ozols uzsver, ka pašlaik, veicot televīzijas programmu uzstādīšanu  un antenu regulēšanu,   daudzi gan Krāslavas, gan Viļakas novada iedzīvotāji neskaidrību gadījumā  izmanto piedāvāto iespēju un konsultējas ar centra speciālistiem. Centrā saņemti jau vairāk kā 100 zvani.

“Ja par antenu jautājumu mums ir salīdzinoši maz zvani no iedzīvotājiem, tad jāsaka, ka ar programmu uzstādīšanu mums ir nedaudz komplicētāk. Atkārtoti uzsvēršu, ka runa ir tikai par bezmaksas zemes apraidi, nevis par maksas. Tāpēc, ka puse no iedzīvotāju zvaniem ir saistīti ar  to, ka nav bijusi šīs uzmanība un izpratne par to, ka runa ir tikai par bezmaksas zemes apraidi. Otra lieta par programmu uzstādīšanu. Tas programmu uzstādīšanas veids var atšķirties atkarībā no tā kāda modeļa tālrādi cilvēks izmanto.

Bet tās pamatdarbības visiem ir vienādas. Ir jāveic programmu meklēšana, lai televizorā iebūvētais uztvērējs vai dekoders kļūst par jauno programmu bloku.”

No šā gada uzlabota ne tikai bezmaksas zemes televīzijas pārraides kvalitāte, bet arī Latvijas radio programmu skanējums. No jaunā gada Krāslavas novadā radio jau skan jaunā kvalitātē, bet Viļakas novadā radio signālu uzlaboja šodien, turpina Ģirts Ozols.

“7. janvārī ir pabeigti visi sagatavošanas darbi FM raidītāju ieviešanai ekspluatācijā. Naktī uz 9. janvāri tiks uzsākta FM apraide. Viļaka saņems Latvijas Radio pirmo un ceturto programmu, bet Krāslavas novadā   jau no2. janvāra skan  Latvijas Radio pirmā, otrā  un ceturtā programma.”

Jaunie apraides masti Viļakas novada Aizpurvē un Krāslavas novada Skaistā uzcelti šī gada vasarā. Tie ir 100 m augsti un to būvniecība izmaksāja nepilnus 500 000 eiro. Masti uzbūvēti informatīvās telpas stiprināšanas projekta ietvaros.