Pirmais ātrgaitas vilciens pa topošajām „Rail Baltica” sliedēm atsevišķās vietās varētu sākt kursēt divus gadus agrāk jeb 2028. gadā. Visu trasi no Tallinas līdz Lietuvas-Polijas robežai sola pabeigt līdz 2030. gadam. Lielākās bažas – vai, iespējams, pat daudzu miljardu eiro vērtajam projektam būs nauda. Par projektu atbildīgie norāda, ka Rīgā atsevišķiem darbiem pietrūkst 200 miljonu eiro. Lai gan valsts sedz tikai daļu naudas, noskaidrojies, ka pie finanšu ministrijas pēc palīdzības atbildīgie nav vērsušies.

Uz krāsaina un ilustrācijām bagātā žoga, kas pie Rīgas Centrālās stacijas apjož lielo būvlaukumu, rakstīts, ka jaunā „Rail Baltica” stacija pilnībā pabeigta un funkcionējoša būs 2026. gadā. Taču tā nebūs.

„Rail Baltica” projektu Latvijā īsteno valsts uzņēmums „Eiropas dzelzceļa līnijas”. Tā vadītājs Kaspars Vingris skaidro, ka viņiem ir pieejami ap 600 miljoniem eiro. Par tiem līdz 2025. gadam varēs pabeigt darbus ap Satiksmes ministriju un Centrāltirgu, turpināt iesākto ap lidostu un izbūvēt 13 kilometrus sliežu starp Iecavu un Bausku. Lai darbi noritētu arī citviet, Vingris norāda, ka viņiem jāturpina pieteikties uz Eiropas naudu.

Lai Rīgā iesāktos darbus līdz 2027. gadam pabeigtu, pietrūkst nedaudz virs 200 miljoniem eiro. No tiem mazāk par pusi paredzēta Centrālās stacijas posmam, savukārt vairāk nekā simt miljoni eiro vajadzīgi, lai uzbūvētu 4,5 kilometrus garo sliežu ceļu no Jaunmārupes līdz Imantai.

Lai projektu attīstītu, jaunā valdība pirms nedēļas atbalstīja pieteikumu kārtējam Militārās mobilitātes finansējumam. Ja atbildīgā Eiropas aģentūra dos zaļo gaismu, Ķekavas un Salaspils novadā pār Daugavu varētu izbūvēt tilta pirmo kārtu.

No visām izmaksām valsts nodrošina vien nelielu daļu. Līdz 85% naudas nāk no Eiropas Savienības. Lai naudu iegūtu, tai ir jāpiesakās. Taču atsevišķos pieteikumos Latvija nav spējusi nodrošināt projekta gatavību. Iemesls – kavējas pamatlīnijas projektēšana. Tā saka nu jau bijušais satiksmes ministrs Jānis Vitenbergs no „Nacionālās apvienības”, kurš intervijas laikā amatu vēl ieņēma.