Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā skatāma izstāde "Saderīgi pāri". Tajā var redzēt pāru portretus no muzeja krājuma, kuru tapšanas laiks aptver četrus gadsimtus – no 17. līdz 20. gadsimtam. Portreti vēsta par savu laiku, mākslas tendencēm un arī pāru attiecībām.

Izstāde balstās pamatīgā izpētes darbā, kura laikā ne vienam vien interesantam atklājumam uz pēdām nākusi izstāde kuratore Inga Karlštrēma. Vairāki daudzus gadus izšķirti pāru portreti, pateicoties kuratores detektīva prasmēm, tieši šajā izstādē atkal savesti kopā.

Mūsdienās pāra portrets parasti redzams vienā attēlā. Savukārt senāk vēsturē pāra portretus bieži veidoja kā diptihus – kā divus atsevišķus mākslas darbus, kas tomēr abi bija cieši vienoti un nešķirami.

Tieši šādi portreti arī apskatāmi izstādē "Saderīgi pāri". Tapuši laikā no 17. līdz 20.gadsimtam, īstenoti dažādās mākslas tehnikās - tās ir gleznas, grafikas, gravīras, zīmējumi un miniatūras. Portretos redzam gan labi zināmas vēsturiskas personības, viņu vidū, vācu filozofs un literāts Johans Gotfrīds fon Herders un viņa sieva Marija Karolīne, gan ne tik plaši zināmus cilvēkus, viņu vidū, rātskungi, mācītāji, tirgotāji, muižnieki un, protams, viņu sievas.

Darbs pie izstādes tās kuratorei Ingai Karlštrēmai nozīmēja pamatīgu izpēti, kuras laikā viņai izdevās identificēt arī vairākus līdz šim neatpazītus pārus, kā arī dažus savest kopā pēc daudzu gadu šķirtības.

Piemēram, nesen muzeja krājumā ienāca jaunieguvums, pāra portreti, kuros redzamie cilvēki nebija atpazīti, bet tagad zināms, ka tas ir pirmais Rīgas anglikāņu draudzes mācītājs Džons Eliss un viņa sieva Mērija Anna.