Kā allaž ar jaunām un augstvērtīgām programmām sezonu cits pēc cita uzsāk Latvijas profesionālie mūzikas kolektīvi. Taču šoreiz sezona tiek ievadīta arī ar lielu satraukumu, pat izmisumu, jo kolektīvos arvien vairāk atspoguļojas problēmas, ko raisa mūsu mūziķu zemais atalgojums.

Šai saistībā arvien vairāk mūziķu dodas strādāt uz ārzemēm vai, ja tomēr paliek Latvijā, tad izvēlas mainīt profesiju. Šobrīd jau var runāt par nopietnu nozares krīzi, kas prasa tūlītēju risinājumu.

Mūsu mūziķu sasniegumi ir viens no nedaudzajiem Latvijas ilgtermiņa veiksmes stāstiem pasaulē. Mēdzam ļoti lepoties ar mūsu solistu, koru un orķestru panākumiem. Taču pašu mājās situācija kļūst arvien satraucošāka. Zemā atalgojuma dēļ mūziķi arvien biežāk dodas strādāt uz ārzemēm, kur viņiem nav problēmu konkurēt. Savukārt tie, kas paliek Latvijā, ir spiesti strādāt vai nu vairākos ar mūziķa profesiju saistītos darbos vai arī pat mainīt profesiju, situācijas kritiskumu iezīmē "Latvijas koncertu" vadītājs Guntars Ķirsis.

Orķestra "Sinfonietta Rīga" mākslinieciskais vadītājs Normunds Šnē atzīst, lai arī viņa orķestrī strādā fanātiķi un uzkrītoši neviens no orķestra prom neiet, situācija kļūst arvien kritiskāka, kas rada arī aizvien lielāku nedrošību par nākotni.

Viena no problēmām – mūziķu trūkums konkrētās instrumentu grupās – ar to saskaras arī Latvijas Radio bigbends, skaidro tā vadītājs Kārlis Vanags.

Visa kontekstā gandrīz vai paradoksāli šķiet, ka, piemēram, Latvijas Radio koris oktobra sākumā dosies uz Londonu, kur notiks prestižās britu žurnāla "Gramophone" gada balvas pasniegšana, kam kora veikums ir izvirzīts, kamēr pašu mājās valda neziņa jau par to, kas notiks tuvākajos mēnešos, kad sāksies ziemas rēķinu sezona.

"Latvijas koncertu" vadītājs Guntars Ķirsis uzsver, ka situācija ir tik samilzusi, ka tā jāatrisina vistuvākajā laikā, cerot uz produktīvu dialogu ar jauno valdību.

Šobrīd profesionāla mūziķa alga Latvijā ir 1300 eiro pirms nodokļu nomaksas, Lietuvā un Igaunijā tā ir ievērojami augstāka, Igaunijā mūziķu atalgojums ir pat divas reizes lielāks.