No 1.oktobra obligāta prasība vakcinēties būs ārstniecības, sociālās aprūpes un izglītības iestādēs strādājošiem. Arī citās nozarēs darba devējam būs tiesības prasīt Covid-19 sertifikātu darbiniekiem, kuri strādā ar klientiem.

Prasība daļu sabiedrības vakcinēties nav pieņemti ar vieglu sirdi, tie ietver ētikas un cilvēktiesību jautājumus, Latvijas Radio raidījumā Labrīt sacīja Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras asociētā profesore Anda Ķīvīte-Urtāne.

Viņa norādīja, ka ir starpība starp piespiedu un obligāto vakcinēšanu.

Profesore arī norādīja, ka šis lēmums gan būtiski nepalielinās vakcināciju, tomēr daļai cilvēku tas būs pamudinājums potēties.

Komunikācijai par vakcīnu drošumu un efektivitāti gan jāturpina, uzskata profesore, sakot, ka prakse rāda, ka labi strādā cilvēku individuāla uzrunāšana. Rudenī, pēc Urtānes domām, būs vīrusa uzliesmojums, jo cilvēki vairāk atgriezīsies telpās, tāpat vēl ir sezonālie aspekti. Tas, cik liels būs uzliesmojums, tas atkarīgs no vakcinācijas.

Dati liecina, ka lai vīrusa paveidi neizplatītos, 80% sabiedrības vajadzētu iegūt imunitāti – potējoties vai vīrusu pārslimojot. Līdz šim pret Covid-19 vakcinējusies aptuveni trešdaļa Latvijas iedzīvotāju.

Darba devējiem būs arī tiesības darbinieku bez sertifikāta pēc 1.oktobra no darba atbrīvot. Tas atbilst Satversmei un citiem tiesību aktiem, secinājuši Tieslietu ministrijas eksperti.

Par šīm izmaiņām vēl jālemj Saeimai.