Ļoti saistošs, bet nepelnīti piemirsts kultūras mantojums ir padomju gados tapušās Latvijas kinoamatieru filmas. Tās ir gan žanriski, gan saturiski ļoti daudzveidīgas. Sākot no poētiskiem un humora pilniem stāstiem līdz sociālkritiskiem darbiem un dauzonīgiem eksperimentiem. Aptuveni 600 amatieru filmu glabājas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvā. Šī gada sākumā uzsākta to digitalizācija, un nu arhīvs unikālo mantojumu nodod arī visplašākajam skatītāju lokam.

Kopš septembra nogales digitālajā krātuvē "Redzi, dzirdi Latviju!" ir skatāma animācijas filmu kolekcija, šonedēļ tai piepulcēsies spēles īsfilmas, bet 20.oktobrī arī dokumentālās filmas.

Šonedēļ arhīvs publiskai pieejai nodos 23 spēles īsfilmu kolekciju. To vidū būs arī pirmā amatieru veidotā spēlfilma "Vanadziņš" pēc Viļa Lāča stāsta motīviem, tapusi 1961.gadā. Izlasē būs arī filma "Malduguns", kurai pamatā Regīnas Ezeras stāsts, filma, ko iedvesmojis igauņu autora Matsa Trāta dzejolis un vēl virkne interesantu amatieru veikumu.

Arhīva kolekcijā ir arī amatieru veidotās visdažādāko žanru animācijas filmas, bet visbagātīgākais ir dokumentālo filmu klāsts, jo tās arī tapa visvairāk. Sākot no poētiskiem vēstījumiem līdz sociālkritiskiem stāstiem, kāda ir arī Daugavpils kinoamatieru klubā 1983.gadā radītā filma "Caurums".

Latvijas kinoamatieru kustības aktīvais darbības laiks bija no pagājušā gadsimta 60.gadu sākuma līdz 90. gadiem, to organizēja Latvijas kinoamatieru biedrība, kuras pirmais vadītājs bija režisors Aloizs Brenčs. Savos ziedu laikos kustība apvienoja vairākus tūkstošus kino entuziastu visā Latvijā. Tie bija visdažādāko profesiju cilvēki, kas ar kino veidošanu nodarbojās savā brīvajā laikā.Viņu vidū arī televīzijas operators Aldis Šēnbergs, kurš savulaik darbojās Lielupes kultūras nama kinoamatieru studijā.

Video intervijas ar bijušajiem kinoamatieru kustības dalībniekiem arī papildina projektu "Paralēlais kino", tāpat kā pētniecisku rakstu sērija par šo mūsu kino vēstures daļu. Bet pašas filmu izlases ceļu pie skatītājiem sāk pakāpeniski. Kopš septembra nogales digitālajā krātuvē "Redzi, dzirdi Latviju!" jau ir skatāma animācijas filmu kolekcija, šo trešdien tai piepulcēsies spēles īsfilmas, bet 20.oktobrī arī dokumentālās filmas.

Savukārt 27.oktobrī - Pasaules Audiovizuālā mantojuma dienā - Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālās filmu skolas kinozālē, Elijas ielā 17, notiks īpašs kinoamatieru filmu seanss un diskusija par kustības vietu un nozīmi Latvijas kino vēsturē, kas būs skatāma arī tiešsaistē.