No nākamā gada sabiedriskās vietās, kurās mēdz būt daudz cilvēku, obligāti būs jābūt ārējiem automātiskajiem defibrilatoriem. Šie aparāti, ar kuriem var izglābt dzīvību, ja gandrīz apstājusies sirds, daudzās citās Eiropas valstīs pieejami pat uz ielas un ir tikpat ierasti kā ugunsdzēšamās ierīces. Latvijā tie patlaban ir drīzāk retums un atrodami uzņēmumos vai iestādēs, kuri defibrilatorus iegādājušies pēc pašu ierosmes.
Saeimā pieejamo ārējo automātisko defibrilatoru man parāda Sabiedrisko attiecību biroja vadītājs Juris Vīgulis un pastāsta, ka tas ieviests 13. Saeimas laikā pēc toreizējā Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja un kardiologa Andra Skrides ierosinājuma. Kopš 2019. gada defibrilatori ir arī veikalos „Rimi”, un kanālā „Youtube.com” pieejama uzņēmuma sagatavota videopamācība, kā tos lietot.
Sākumā 32 aparāti izlikti „Rimi” hipermārketos, bet pašlaik tie ir arī mazākos veikalos, kopumā 47. Darbinieki ir apmācīti, kā ar defibrilatoriem apieties. Pa šiem gadiem tie gan ne reizi nav izmantoti, taču varētu būt noderīgi arī gadījumos, ja kāds jāglābj nevis pašā veikalā, bet tā tuvumā, uzsver veikalu tīkla „Rimi” pārstāve Inga Bite.
Arī lidostā „Rīga”, veikalos „IKEA” un „Dechatlon” defibrilatori jau ir. Nav datu par to, cik bieži tie likti lietā vai cik cilvēku šādi izglābti, jo līdz šim to ieviešana bija brīvprātīga, starptautiskos uzņēmumus – nereti saistīta ar vienotu stratēģiju un iekšējo kultūru. Taču zināms, ka Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) gadā vidēji 1300 reižu veic atdzīvināšanas pasākumus sabiedriskās vietās. Uzskaitīti arī tādi NMPD izsaukumi, kad neatliekamās palīdzības brigāde nav veikusi atdzīvināšanas pasākumus un ir konstatējusi cilvēka nāvi, bet, iespējams, ja apkārtējie sabiedriskā vietā būtu snieguši palīdzību, pacients tiktu nogādāts ārstniecības iestādē. 2020. gadā šādu gadījumu bija 922, 2021.gadā – 1094 , bet pērn – 1045.
Sirds apstāšanās gadījumā, ja nekavējoties nesniedz palīdzību un tikai gaida, kad atbrauks ātrā palīdzība, cilvēka izredzes izdzīvot ir 10%. Ja palīdzību sniedz, izredzes divkāršojas. Kā tieši iedarbojas defibrilators, skaidro P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs Ainārs Rudzītis.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X