Kā Zaļo un Zemnieku savienības valdes loceklis Pēteris Dimants izmantoja viltotu video, lai nomelnotu tieslietu ministru Jāni Bordānu no Jaunās konservatīvās partijas? Kādi ir aktuālie Covid-19 mīti - kāpēc šī slimība joprojām nav pielīdzināma gripai un kāpēc nav pamata uzskatīt, ka vairums cilvēku imunitāti pret to jau ieguvuši dabīgā ceļā? Faktu pārbaudes projekta "Re:Check" jaunākais dezinformācijas apskats.

Pārviedotais video

Zaļo un Zemnieku savienības valdes loceklis Pēteris Dimants savā Facebook kontā ievietoja video rullīti ar fragmentu no sēdes, kurā valdības locekļi kopā ar nevalstiskā sektora pārstāvjiem spriež par Covid-19 ierobežošanas stratēģiju. Fragmentā tieslietu ministrs Jānis Bordāns izteikti lēni un šķietami bez konteksta saka dažus teikumus par skolu ventilēšanu. Teiktais skan neparasti, un cilvēki, īpaši neizvēloties izteicienus, cits pēc cita komentāros raksta, ka ministrs ir pamatīgā reibumā un būtu jāatlaiž no darba. Divu dienu laikā video redzēja 37 tūkstoši.

Tikai atsevišķos komentāros vērsta uzmanība, ka video fragments ar datorprogrammu ir padarīts lēnāks, tā apzināti radot iespaidu, ka ministrs nav skaidrā prātā. Piedāvājam noklausīties, kāds ir apstrādes rezultāts, proti, palēninātais ieraksts.

Imunitātes pret Covid-19

Savos raidījumos regulāri stāstām par dažādiem mītiem un maldiem saistībā ar vakcināciju. Nupat Covid-19 noliedzēji izplatījuši ideju, ka vakcīnas kļuvušas liekas, jo mums jau esot dabiski izveidojusies imunitāte.

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas karantīnas nodaļas virsārsts Kārlis Rācenis stāsta - lai varētu teikt, ka Covid-19 vairs nevienu neapdraud un nav palikuši cilvēki, kas ar to var inficēties, imunitāti jāiegūst vairumam sabiedrības.

"Tā saucas pūļa imunitāte, kuru var panākt divos veidos - vai nu visi izslimo vai arī visus novakcinē. Lai sasniegtu to, ka vīruss neizplatās, vajag vidēji 70-80-90% ar imūno atibldi pret konkrēto ierosinātāju," skaidro Kārlis Rācenis.

Rācenis stāsta, ka galvenais rādītājs, pēc kura nosaka, vai cilvēks ir slimību pārslimojis, ir antivielu līmenis. To, cik cilvēki vīrusu patiesībā pārslimojuši, lai gan to neapzinās, mēģināja izmērīt pētnieki no Rīgas Stradiņa universitātes, Latvijas Universitātes un zinātniskā institūta Bior. Pētījums vēl turpinās, bet līdz šim apkopoti dati par četriem tūkstošiem cilvēku, kas nav vakcinējušies un nezina, vai slimojuši ar Covid-19. Atklājies, ka pagaidām antivielas ir tikai 11%.

Autores: Evita Puriņa, Sabīne Bērziņa, Re:Baltica/Re:Check