Pēc viena parauga tapuši vecāku iesniegumi, kuros apšaubīts testēšanas tiesiskums, un dezinformācija par testu kociņos it kā esošām kaitīgām vielām. Tās ir skolās ieviesto Covid drošības pasākumu blaknes, ar kurām mācību gada sākumā saskaras Latvijas skolas. Par to stāstām "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" iknedēļas mītu un melu apskatā.

Vecāku iesniegumi

Cilvēki, kas sociālajos medijos regulāri izplata vakcīnu mītus, tagad sagatavojuši iesniegumu paraugus pret testēšanu skolās. Viņi aicina skolēnu vecākus tos izdrukāt, aizpildīt un sūtīt mācību iestāžu vadītājiem. Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Rūdolfs Kalvāns apstiprina, ka šādu un ļoti līdzīgu iesniegumu plūsma mācību gada sākumā noslogojusi skolu darbiniekus.

Augusta beigās vecāki paši vai ar kaut kādu nezinu padomdevēja palīdzību tiešām mēģināja nospiest skolas juridiski. Tāds kā tiesību zinātņu vai jurisprudences mobings. Tagad parādījušies iesniegumi, kuros vecākiem ieteikts, kā apstrīdēt skolu atbildes vai ko rakstīt, ja tās uz vēstulēm neatbild. Cita starpā pat mudināts pieprasīt 50 tūkstošu eiro kompensācijas par it kā ar bērnu testēšanu nodarīto kaitējumu. Taču cik pamatoti ir iesniegumos minētie juridiskie argumenti?

Testa kociņi

Skolās nupat mainīts veids, kā savāc bērnu siekalu paraugus. Skolēniem vairs nav jāspļauj trauciņā, tā vietā jāpaviļā mutē testa kociņš. Publiskajā telpā šo metodi nereti dēvē par košļājamajiem testiem. Tā ļauj siekalas savākt vieglāk.

"Jautājums, kā mēs dabūsim cilvēka siekalas. Mēs varam iedot viņam stobriņu un lūgt tajā iespļaut. Pieaudzis cilvēks, mazliet pacenšoties, to var izdarīt, bet ar bērnu ir grūtāk. Pieļauju, ka tas bieži vien saistīts ar ākstīšanos un spēlēšanos, un rezultātā siekalas stobriņā var arī nenonākt," stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Laboratorijas dienesta vadītāja vietnieks Juris Šteinbergs.

Taču pretreakcija sociālajos medijos ir liela. Šie kociņi dēvēti par ķīmiskiem, tiem esot slikta garša, paustas aizdomas par to sastāvu.

Autores: Sabīne Bērziņa, Evita Puriņa, Jūlija Bite - Re:Baltica/Re:Check