Kāpēc Latvijas Ārstu biedrības prezidentes Ilzes Aizsilnieces paustais par sejas maskām un gaisa attīrīšanu ir maldinošs un kā dezinformācijas izplatītāji popularitātes vairošanai izmanto jaunā mācību gada sākumu? Par šo stāstām "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" iknedēļas raidījumā.

Ilzes Aizsilnieces vēstule valsts augstākajām amatpersonām

Ģimenes ārste un Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece pagājušonedēļ Facebook publicēja atklātu vēstuli Latvijas prezidentam un premjeram. Četri biedrības valdes locekļi no Aizsilnieces teiktā norobežojās, norādot, ka sabiedrībai jāsniedz zinātniski pamatots viedoklis. Kas tieši vēstulē ir maldinošs?

Aizsilniece raksta, citēju, “Maskas, kas ir noklātas ar pesticīdiem, vai auduma maskas, no kurām pēc pāris mazgāšanas reizēm atdalās plūksnas, nevis pasargā, bet rada nopietnus draudus bērnu veselībai.”

Visskaļāk medijos izskanējušas bažas par masku apstrādi ar pretmikrobu līdzekli Silvadur, kas reģistrēts kā biocīds jeb kādu dzīvu organismu iznīcināšanai paredzēta viela. Uz to norāda arī Aizsilniece. Šajā līdzeklī saskaņā ar ražotāju pausto izmantota sudraba jonu tehnoloģija.

Ar to apstrādātas arī Latvijas skolēniem iepirktās maskas. Kad pērn līdzīgi jautājumi par šo līdzekli radās Amerikas Savienotajās valstīs, to Vides aizsardzības aģentūra paziņoja, ka šīs maskas lietot ir droši. Neesot lielas iespējas, ka cilvēki audumā iestrādāto sudraba jonus saturošo līdzekli varētu ieelpot.

Uz to norāda arī Latvijas Veselības inspekcijas Vides veselības nodaļas vadītājs Normunds Kadiķis.

Cilvēki ar politiskām ambīcijām izplata melus saistībā ar Covid drošību skolās

Covid drošības nosacījumi skolās devuši jaunas iespējas dezinformācijas izplatītājiem. Arī tiem, kas pandēmiju izmanto politiskā kapitāla krāšanai. Piemēram, aizvadītajā nedēļā sociālajos medijos lielu popularitāti guva ziņa, ka Rēzeknes 5.vidusskolā pēc pozitīva testa kādam audzēknim visi nevakcinētie klasesbiedri aizsūtīti mājās, liedzot viņiem iespēju mācīties. Ziņu izplatīja bijušais Rīgas domnieks no "Saskaņas Aleksejs Rosļikovs, kura nepatiesajiem un maldinošajiem vēstījumiem esam pievērsušies ne reizi vien.

Autores: Evita Puriņa, Sabīne Bērziņa, Jūlija Bite - Re:Baltica / Re:Check