Cik pavirši satiksmes ministrs Tālis Linkaits virzīja ideju par jaunu nodokli videi nedraudzīgajiem auto? Kādas muļķības par Covid-19 izplata Ārstu biedrības valdes loceklis Pēteris Apinis? Savukārt sociālajos medijos par šo tēmu sācies dezinformācijas otrais vilnis.

Linkaita maldi par auto nodokli

Septembra beigās valdība atbalstīja Satiksmes ministrijas likumprojektu par jaunu nodokli. Tas no nākamā gada būtu jāmaksā par pirmoreiz Latvijā reģistrētiem auto, kas vecāki par pieciem gadiem. Lietotus auto ar dīzeļa dzinējiem nodoklis sadārdzinātu par vairākiem simtiem eiro, tāpēc sabiedrībā ātri raisījās neapmierinātība – finanšu slogu uzliks tiem, kuri jaunus auto nevar atļauties. Spriedze pieauga un satiksmes ministra pārstāvētā Jaunā Konservatīvā partija pēkšņi paziņoja, ka nodokli tomēr neatbalsta. Viedokli negaidīti mainīja arī premjers Krišjānis Kariņš no Jaunās Vienotības - Satiksmes ministrijai esot jāpiedāvā cits risinājums. 

Analizējam, ar kādiem argumentiem politiķi virzīja jauno ideju vēl pirms to atmeta.

 Apiņa muļķības par Covid-19

Latvijas ārstu biedrības valdes loceklis Pēteris Apinis ir viens no mediķiem, kas bieži publiski izsakās par jaunā koronavīrusa radīto slimību. Viņš sniedz intervijas, publicē rakstus, viņam arī ir savs veselībai veltīts raidījums Riga TV 24. Kopš Covid-19 izplatības sākuma Apinis to sauc par nebūtisku tēmu, kritizē ierobežojumus, bet politiķus un ierēdņus sauc par stulbiem. Vai visi Apiņa paustie it kā fakti atbilst patiesībai?

Covid-19 dezinformācijas otrais vilnis

Vasarā līdz ar inficēto skaita kritumu pierima arī Covid-19 viltus ziņu izplatība Facebook. Nu tā atsākusies ar jaunu sparu un šķiet, ka skaļāki ir arī Covid-19 noliedzēji. Aptuveni četri tūkstoši cilvēku dalījušies ar meliem, ka Vācijā masku nēsāšanas dēļ esot miruši jau trīs bērni. Līdzīgi ieraksti gan latviešu, gan citās valodās atrodami par vairākiem it kā bojā gājušiem bērniem arī Ķīnā un Austrijā. Tikai vienā gadījumā minēta vieta - Šveinfurtes apvidus Vācijā. Tās policija šādu informāciju noliedz. Faktu pārbaudītājiem arī citur nav izdevies atrast nekādus pierādījumus, ka masku dēļ ir miruši bērni.

Tas nav vienīgais mīts. Citos sociālo mediju ierakstos apgalvots, ka maskas var izraisīt skābekļa nepietiekamību un pat demenci, savukārt ar testa kociņiem varot inficēt cilvēku smadzenes vai ievadīt tajās ķīmiskas vielas. Ārsti to kategoriski noliedz. 

Autore: Evita Puriņa, Sabīne Bērziņa, Annija Petrova.