Kas ir Nirnbergas kodekss un kāpēc nav nekāda pamata to piesaukt, runājot par vakcināciju? Un kāpēc vairākās valstīs daļai iedzīvotāju tiek ieteikts saņemt trešo vakcīnas devu? Par to stāsta faktu pārbaudes projekta "Re:Check" iknedēļas mītu un maldu apskatā.

Autore: Evita Puriņa, Re:Check/Re:Baltica

Kopš brīža, kad ieviesa prasību sabiedriskās vietās lietot sejas masku, dezinformācijas izplatītāji runā par dažādām starptautiskām konvencijām un līgumiem, kas liedzot ko tādu cilvēkiem prasīt. Saistībā ar vakcināciju daudzās valstīs pēdējā laikā bieži tiek pieminēts Nirnbergas kodekss.

Latvijā pat atsevišķi opozīcijas politiķi saviem atbalstītājiem stāsta, ka valdība to pārkāpj, jo ir lēmusi par obligātu vakcināciju noteiktās profesijās.

Nirnbergas kodekss tika izstrādāts 1947.gadā - pēc tam, kad Vācijas pilsētā Nirnbergā sabiedrotie sauca pie atbildības Otrā pasaules kara noziedzniekus. Tā sauktajā dakteru lietā tiesāja vācu ārstus par slepkavībām un spīdzināšanu, pakļaujot koncentrācijas nometnēs ieslodzītos piespiedu medicīniskiem eksperimentiem.

Vai pamatoti šo kodeksu saistīt ar vakcināciju? Skaidro Rīgas Stradiņa universitātes Humanitāro zinātņu katedras docents Ivars Neiders, kurš pēta bioētikas jautājumus.

Sociālajos medijos ik pa laikam izskan apgalvojumi, ka ar pandēmiju saistītos lēmumus Latvija nepieņem pēc savas iniciatīvas, bet tāpēc, ka tā liek starptautiskās organizācijas. Pirms kāda laika cilvēki dalījās ar ideju, ka Covid-19 izplatās tikai valstīs, kas saņem Starptautiskā valūtas fonda palīdzību. Tās ir muļķības - pandēmija smagi skārusi gan saņēmējvalstis, gan, piemēram, ASV, kas ir lielākā iemaksu veicēja fondā. Tagad Facebook populārs kļuvis video, kurā apgalvots - Latvijai ir saistības izmantot visas iepirktās vakcīnas, tāpēc sākas runas par trešo devu.

Latvija tāpat kā citas Eiropas Savienības dalībvalstis gan iekšējos, gan ārējos finanšu tirgos ir aizņēmusies vairākus miljardus eiro Covid-19 seku mazināšanai un cietušo nozaru atbalstam. Taču aizņēmuma līgumiem nav saistības ar vakcinācijas aptveri vai iepirkto un izmatoto vakcīnu skaitu.

Latvijā par vakcīnu iepirkumiem ar to ražotājiem vienojas Nacionālais Veselības dienests, skaidro dienesta pārstāvei Inga Vasiļjeva.