Kāpēc pie slimnīcām ilgstoši stāvošas ātrās palīdzības dienesta automāšīnas nenozīmē, ka tām nav darba? Un ko īsti nozīmē tieslietu ministra Jāņa Bordāna aicinājums krīzes vadību valstī nodot armijas ekspertu rokās un vai viņš pamatoti kā piemēru min Portugāli?

Par to stāsts faktu pārbaudes projekta "Re:Check" jaunākajā melu un mītu apskatā.

Līdzīgi kā pagājušās ziemas Covid-19 uzliesmojuma laikā dažādi cilvēki sociālajos tīklos publicē video un foto no slimnīcu teritorijas, apgalvojot, ka nekādas pārslodzes tajās nav. Tagad kā jauns arguments tiek izmantots pie tām vairākas stundas stāvošas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta automašīnas (NMPD).

Kāds vīrietis izplatījis vienu šādu video no Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas un citiem stāsta: "Četru stundu laikā divas mašīnas, bet atbrauc uz stundu, vienkārši stāv ar visu pacientu iekšā. Kur ir pārslodze?"

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule skaidro, ka šāda stāvēšana pie slimnīcām kļuvusi par ikdienu, taču ne jau atpūtas dēļ.

"Pacientu nodošana ir kļuvusi sarežģītāka, un atsevišķos laikos var veidoties situācija, ka slimnīca nespēj jaunu atvesto pacientu uzreiz. Brigādes ir spiestas uzgaidīt, lai šos pacientus nodotu. Rīgas slimnīcās tās nav ne reizi pārsniegušas trīs stundas gaidīšanas režīmā, bet ir situācijas reģionālas slimnīcās, kad tās ir bijušas kopumā pat sešas stundas, kad pie slimnīcas ir bijis sastrēgums. Ikdienā normālais pacientu nodošanas laiks ir plānots līdz 15 minūtēm, kas būtu jāpavada slimnīcā, nododot pacientu. Tātad arī, ja mēs gaidām 45 minūtes, tas jau ir uzskatāms par traucētu hospitalizāciju un pacientu nodošanu. Kamēr mašīnas stāv, viņas nav pieejamas izsaukumu nodošanai," norāda Cipule.

Tieslietu ministrs Jāņa Bordāna ideja nodot krīzes vadību armijas ekspertu rokās.

Jaunās konservatīvās partijas vadītājs un tieslietu ministrs Jānis Bordāns aizvadītajā nedēļā aicināja Covid-19 krīzes vadību nodot ekspertiem no bruņotajiem spēkiem.

LTV raidījumā "Rīta Panorāma" Bordāns sacīja, ka nepieciešams profesionālis, kuram cilvēki uzticas.

"Un ir svarīga šī uzticēšanās. Viens no elementiem, kas ir bijis, kāpēc protestē un tamlīdzīgi, ir, ka mēs negribam uzticēties valdībai. Un vēl viens apstāklis. Tāds krīzes vadītājs, kas nav no politiķu vides, viņš ir attālinās no politisku lēmumu pieņemšanas, no vēlēšanām. Viņam nav jādomā tajā pašā brīdī, kā apspēlēt konkurentu, kā izskatīties labāk un tamlīdzīgi," norāda Bordāns.

Politiķis šo ideju piedāvāja Krīzes vadības padomes sēdē, kurā tika lemts par mājsēdes ieviešanu. Pēc tās žurnālistiem viņš norādīja uz politiķu grūtībām pieņemt lēmumus.

Autores: Ilze Vēbere, Evita Puriņa - Re:Baltica/ Re:Check