Vai Veselības ministrijas iestādes tiešām izdarījušas visu, lai turpmāk nepieļautu pusaudžu vakcinēšanu ar vecumam neatbilstošām vakcīnām? Un vai Zemkopības ministrijai taisnība par kažokzvēru audzētāju ieguldījumu Latvijas ekonomikā?

Vecumam neatbilstoša vakcīnas

Pirms dažām nedēļām mediji ziņoja, ka daļa pusaudžu un jauniešu saņēmuši vakcīnas, kuras drīkstēja ievadīt tikai pieaugušajiem. Kā skaidroja Valsts imunizācijas padomes vadītāja profesore Dace Zavadska, nav pamata domāt, ka šajos gadījumos būtu gaidāmas kādas sekas. Arī pašlaik ziņu par veselības problēmām nepareizi savakcinētajiem nav. Turklāt puse no aptuveni diviem simtiem šo jauniešu saņēma "Moderna" vakcīnu, kas vēlāk tika apstiprināta arī bērniem no 12 gadiem. Otra puse - "Janssen" vakcīnu. Tā joprojām reģistrēta tikai pieaugušajiem.

Veselības inspekcija mierināja, ka veikta pārbaude un vakcinētāji ieviesuši papildu drošības pasākumus, lai šādu kļūdu iespēju maksimāli mazinātu. Arī Nacionālā veselības dienesta pārstāve Inga Vasiļjeva Latvijas radio toreiz teica, ka sekojusi stingra rīcība.

Atvērto datu portālā redzams, ka vairāki vakcinētāji šādas kļūdas pieļāvuši teju katru mēnesi - no maija līdz pat augustam, un pāris gadījumi bijuši arī šomēnes. Tāpēc jautājums - vai tiešām izdarīts viss, lai bērni saņemtu tikai tās vakcīnas, kas viņu vecumam ir apstiprinātas?

Kažokzvēru audzētāju ieguldījums Latvijas ekonomikā

Nupat Saeimā tālākai izskatīšanai nolemts virzīt likumprojektu, kas pēc dažu gadu pārejas perioda liegtu Latvijā audzēt dzīvniekus kažokādu ieguvei. Pašlaik Latvijā piecās vai sešās novietnēs ir kopumā ap 600 tūkstošiem ūdeļu. Līdzīgs aizliegums pieņemts jau vairāk nekā pusē Eiropas Savienības valstu, ieskaitot Igauniju. Tur secināts, ka savvaļas dzīvnieku turēšana tiem neatbilstošos apstākļos un nonāvēšana kažoku dēļ ir cietsirdīgs un mūsdienu vērtībām neatbilstošs bizness.

Pret aizliegumu balsoja Nacionālās apvienības deputāti.

Iebilst arī tās vadītā Zemkopības ministrija, kuras pozīciju medijos aizstāv ministra Kaspara Gerharda biroja vadītājs Jānis Eglīts. Viņš uzsver nozares devumu Latvijas ekonomikā un bargo vēršanos pret pārkāpumiem, taču mēs secinājām, ka viņš būtiski pārspīlē.

 

Autore: Evita Puriņa, Re:Check/Re:Baltica