Nacionālajā teātrī šovakar. 31. martā, būs pirmizrāde Reiņa Suhanova iestudējumam "Baltiešu armija". Žanriski izrāde nodēvēta par komisku lekciju, un tās pamatā ir mākslinieka Edgara Ozoliņa piezīmju motīvi. Edgars Ozoliņš pazīstams kā karikatūrists un bērnu grāmatu ilustrators, bet reti kurš zina, ka 70. gadu vidū – dziļos padomju laikos – viņš kaldināja pats savu utopisku plānu par Latvijas neatkarības atgūšanu.
Par Edgara Ozoliņa slepenajām idejām Reinis Suhanovs pirmo reizi uzzināja pirms pieciem gadiem, kad izstādē ieraudzīja viņa savulaik pagrīdē tapušās skices un piezīmes. Režisoru tās ļoti aizrāva, lai uzzinātu ko plašāk, viņš devās uz Ķekavas muzeju, kas glabā Ozoliņa arhīvu. Tur viņa rokās nonāca milzīgs materiālu klāsts, kas detalizēti atspoguļo Ozoliņa izstrādāto plānu, kā Baltijas valstis varētu atgūt neatkarību.
Plāna būtība bija tāda, ka trimdas baltiešiem ir jāiefiltrējas Islandē, ļoti cītīgi jāpiestrādā pie strauja dzimstības pieauguma, tad jāizveido baltiešu armija, kas rūpīgi izvēlētā brīdī uzbrūk Padomju Savienībai un trīsdienu karā atbrīvo Latviju, Lietuvu un Igauniju.
Kā atzīst Reinis Suhanovs – šī Ozoliņa izveidotā alternatīvā realitāte ir utopiska un deformēta, bet arī ļoti vitāla. Tāda veidota arī izrāde, ar pamatīgu humora piesitienu, bet cik ļoti nopietni vai nenopietni plānu uztvēra pats Ozoliņš – to šodien ļoti grūti pateikt.
Vai tie būtu Dziesmu svētki, sporta aktivitātes vai skaistumkonkursi – Islandē visos pasākumos ir plaša un sekmīga baltiešu līdzdalība, jo viņu skaits palielinās milzīgā ātrumā – arī tāda ir Ozoliņa vīzija. Izrādi veido etīžu kolāža, kuros labi var atpazīt Ozoliņa zīmējumiem raksturīgos pikantos un formīgos sieviešu tēlus, šai saistībā aktrisēm pat nācies iemantot apjomīgākas auguma aprises, stāsta Evija Krūze.
Izrādē spēlē arī Madara Zviedre, Romāns Bargais un Ivars Kļavinskis.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X