Sabiedrība noveco un arvien vairāk cilvēku ir mūža nogalē ir nepieciešama ilgstoša sociālā aprūpe. Pašlaik Rīgā uz pašvaldības līdzfinansētajiem pansionātiem gaida vairāk nekā 800 cilvēku un gaidīšanas laiks pārsniedz 6 mēnešus. Lai samazinātu gaidīšanu rindā, pašvaldībai būtu nepieciešams papildu finansējums aptuveni 730 tūkstoši eiro, kas segtu vismaz 100 vietas. (200 vietām aptuveni 1,5 miljoni eiro.)

Pansionātu veidi Rīgā, un cik izmaksā šāds pakalpojums

Pašvaldībā ir 3 pansionātu veidi – pašvaldības pansionāti (3 pansionāti), iepirkuma pansionāti, kad pašvaldība iepērk pansionāta pakalpojumus, vai tas varbūt jebkurš pansionāts Latvijā, kurš ir registrēts sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā.

Rīgas valstspilsētas pašvaldība maksā starpību starp sociālās aprūpes centra (SAC) pakalpojuma cenu un klienta veikto samaksu par SAC pakalpojumu, bet ne vairāk kā 500 euro mēnesī vai ģimenes tipa sociālā pakalpojuma sniedzēja institūcijā – ne vairāk kā 800 euro mēnesī.

Šādu pakalpojumu var saņemt ikviena persona, kas ir deklerēta galvaspilsētā, kurai tas ir nepieciešams, ja cilvēkam ir nepieciešams aprūpes apjoms vairāk nekā 35 stundas nedēļā, tad tiek piešķirts šāds pakalpojums un iedzīvotājs tiek uzņemts rindā.

Valstī ir noteikts, ka jebkurai personai ir jāsedz no saviem ienākumiem, visbiežāk tā ir vecuma pensija vai invaliditātes pensija, 85 %. Pārējo pakalpojuma summu sedz nevis apgādnieki, kā tas ir noteikts valstī, bet 15 % samaksā pašvaldība. Trūkstošo summu sedz radinieki.

Ko Rīgas pašvaldība plāno darīt, lai uzlabotu pansionātu pieejamību?

Katru gadu pieaug pacientu skaits ar demenci, no rindā esošajiem vairāk nekā 800 cilvēkiem, aptuveni puse ir tieši ar šo diagnozi. Kā pastāstīja Rīgas domes Labklājības departamenta Sociālās pārvaldes Sociālo pakalpojumu nodaļas pilngadīgām personām nodaļas vadītāja Velga Rudzīte, tad šī rinda ir veidota nedaudz mākslīgi, jo aptuveni 300 cilvēki no vairāk nekā 800 personām, kas gaida rindā, atliek iestāšanos pansionātā. Iespējams sākotnējā brīdī šāda vajadzība ir bijusi, bet, kad pienākt kārta stāties pansionātā, tad cilvēks tomēr atsakās.

Lai gan dome primāri cenšas nodrošināt aprūpi mājās, ņemot vērā, sabiedrības novecošanos un arī smagās diagnozes, kā viens no galvenajiem risinājumiem, būs jaunu ēku būvniecība un esošo pansionātu uzturēšana.