Ar jaunu arēnu, telpām un vēsturisko ieeju savām pirmajām izrādēm pošas Rīgas cirks, kur vērienīgā būvniecība ir jau finiša taisnē. Miljoniem vērtais projekts dažādu apstākļu dēļ kļuvis dārgāks par piektdaļu. Savukārt – būvdarbos pusotra gada laikā ir atklājies daudz pārsteigumu. Zem daudzām apšuvuma kārtām atrastas arī kādas vērtīgas liecības, kas tagad būs apskatāmas cirka apmeklētājiem.

Šobrīd atrodos Merķeļa ielā pie jaunās ieejas cirkā, kas patiesībā ir atjaunota vēsturiskā zirgu ieeja. Tāda pastāvēja cirka pirmsākumos, bet vēlākos laikos tunelis, kas ved uz iekšpagalmu, vairs nebija pieejams un no ielas manāms. Ejot tuvāk cirka durvīm, dzirdama aktīva būvniecība.

No ejas, caur kuru daudzus gadu desmitus arēnā iznāca ziloņi, tīģeri un lāči, drīzumā nāks cirka apmeklētāji. Viņu acu priekšā pavērsies skats uz šķietami pazīstamo, bet tajā pat laikā pilnīgi jaunu vidi. Vēsturiskā arēna kļuvusi gaišāka. Un tas ir pateicoties unikālajai koka apdarei un lielajam kupolam, caur kuru arēnā tagad iespīd dienas gaisma. Vērienīgā būvniecība bijusi pārsteigumiem pilna. Stāsta būvuzņēmuma „AIDACO Construction” vadītājs Valdis Koks.

Viens no lielākajiem pārsteigumiem ir iepriekš pieminētie arēnas koka dēļi, kas patiesībā ir vismaz 130 gadus seni. Uz šiem paneļiem vietumis ir saglabājušies kādi ornamenti.Arī balkonā sienai ir koka apdare. Atšķirībā no pirmā stāva, šie dēļi esot izgriezti no konstrukcijām, uz kurām balstījušās vecās tribīnes. 19. gadsimta 80. gados celtajā Rīgas cirkā atklājas daudz pārsteigumu, jo tas būvēts nelegāli. Tā secina arhitektu biroja „NRJA” vadītājs Uldis Lukševics, norādot, ka ēkā bijušas lielas problēmas ar siltuma zudumu, tāpēc, pirmkārt, cirku nākas siltināt, vienlaikus saglabājot vēsturisko sajūtu.Atjaunoto vēsturisko cirku spēs novērtēt arī parastie apmeklētāji bez zināšanām arhitektūrā vai būvniecībā. Par to ir pārliecināts arhitekts Zigmārs Jauja.Remontu plānots pabeigt novembrī, bet ar to gan visi darbi cirkā nebeigsies. Ēkā nepieciešamas tribīnes un gaismas, skaņu un aizkaru sistēmas. Tāpat ir vajadzīgas arī mēbeles un citi aprīkojumi, ko paredzēts ierīkot nākamajā gadā, taču kā informē Kultūras ministrijā, tam vēl trūkst pusotrs miljons eiro. Neatkarīgi no tā pirmie pasākumi ir plānoti jau šogad un tie būšot Ziemassvētku tematikā.

Jāatgādina, ka Latvijā dzīvnieki cirkā jau vairākus gadus ir aizliegti. To vietā arēnā būs redzami akrobāti un citi mākslinieki, turpina Rīgas cirka radošais direktors Mārtiņš Ķibers.

Attīstot vietējos māksliniekus un piesaistot ārzemniekus, Rīgas cirks apņemas kļūt par Baltijas reģiona centru. Pārmaiņas plānotas ne tikai mākslinieciskajā formā, bet arī sēdvietu izkātojumā, un to varēs izdarīt izmantojot teleskopiskas tribīness, stāsta cirka valdes locekle Māra Pāvula.

Rīgas cirka remonta sākotnējās izmaksas bija paredzētas 4,5 miljoni eiro, taču neparedzēto darbu un Ukrainas kara radīto seku dēļ summa ir pieaugusi līdz 5,5 miljoniem eiro, no kuriem vairumu sedz Eiropas Savienība. Šajā summā plānotās tribīnes, mēbeles un dažādas aprīkojumu sistēmas gan neietilpst. Tā ziņo Kultūras ministrijā, norādot, ka vēsturiskās ēkas pagalmā iecerēts vēl uzbūvēt, tā saucamo, Melnās kastes teātra zāli un cirka skolu. Taču finansējuma tam vēl nav.