Pievēršoties leģendām apvītajam augam, muzejs Rīgas Jūgendstila centrs šogad izceļ zilās neaizmirstules – ziedus, kas ne tikai simbolizē piemiņu un uzticību, bet arī ir atbilstošs Ukrainas kara kontekstā. Ar tām ir izrotāta virkne muzejā apskatāmo vēsturisko trauku, dekoru un izšuvumu, kas izstādē atvesti no daudzu Latvijas muzeju un privātkolekcionāru krājumiem.

„Pašreiz mēs stāvam pie vecākās vitrīnas. Man liekas ļoti interesantas lietas ir šīs divas vāzes. Tās ir tā saucamās smaržu vāzes – popuriji. Tas nozīmē, ka viņās lika iekšā īpašu augu maisījumu un tālāk – redziet tur ir mazi caurumiņi – caur šiem caurumiņiem smarža izplatījās visā telpā.”

Ar rokām veidotais 18. gadsimta trauks ir bagātīgi izrotāts ar telpiskiem ziediem un lapām, kas no tālienes atgādina dabīgus augus. Papildus tam uz vāzes uzgleznoti kukaiņi, kas aplido apkārt kādai ar ziediem izrotātai sievietes sejai jeb maskaronam.

Šis porcelāna veidojums ir tikai viens no vismaz pāris simtu vēsturiskajiem Rīgas Jūgendstila centrā izstādītajiem eksponātiem, kuru vidū ir dažādi trauki, svečturi, interjera dekori, atklātnes, grāmatas un izšuvumi. Katru gadu augu tematiskajās izstādēs organizatori apkopo priekšmetus, kuros dominē kādi konkrēti ziedi. Iepriekš bija, piemēram, magones, tulpes un īrisi. Savukārt šogad uzmanība pievērsta daudzu tautu leģendās aprakstītajai zilajai neaizmirstulei.

Augs ir cieši saistīts ar Eiropas kultūru jau kopš viduslaikiem, bet savu popularitāti neaizmirstule ieguva jūgendstila laikā. Tātad 20. gadsimta sākumā, kad cilvēki aktīvi pievērsās dabas tēmai.

Sadzīves priekšmetus ar neaizmirstulēm dekorēja arī pirms jūgendstila laika un vēlāk. Tāpēc izstādē aptverti daži gadsimti. Sākot no aptuveni 240 gadus vecām iepriekš pieminētām smaržu vāzēm līdz pat pagājušā gadsimta 80. gadu padomju laikos veidotiem traukiem.

Vairums no eksponātiem izlikti vitrīnās, kas atrodas izstāžu zālēs, bet atsevišķus priekšmetus var apskatīt arī citviet. Piemēram, viesistabā no tālienes aplūkojama Kuzņecova porcelāna un fajansa fabrikas starpkaru laikā ražota servīze. Savukārt kamīna telpā uz krāsns novietots jūgendstila laika koka rāmis, kas pēc formas atgādina stīgu instrumentu liru. Veidojuma augšdaļā ir divas putnu figūras, bet ap tām ir puķes, starp kurām ir arī izstādes galvenie augi – neaizmirstules. Tās ir attēlotas arī uz tā laikmeta apsveikuma kartītēm, kas ievietotas rāmī. Eksponātu vidū manāmi arī kādi oriģināli trauki, piemēram, ar speciālu formu izveidotā ūsu krūze.

Eksponāti ir gan no Jūgendstila centra, gan arī no daudzu citu muzeju krājumiem, kuru vidū ir Latvijas Kara, Medicīnas, Liepājas, Ogres, Rundāles pils un Rīgas porcelāna muzejs. Ir apskatāmi darbi arī no vairākām privātkolekcijām, kuru īpašniekiem vēsturiskās liecības esot izdevies atrast pat kādā antikvariātā Roņu salā un Somijas krāmu tirgū.

Iejusties vēsturiskajā noskaņā palīdz muzeja istabās skanošā mūzika, piemēram, latviešu komponista Emīla Dārziņa slavenais „Melanholiskais valsis”, kas skaidri raksturojot jūgendstila laiku.

Izstāde „Neaizmirstules” muzejā būs apskatāma līdz septembra beigām.