Teicienu “liela bezizeja rada lielas iespējas” trāpīgi varētu attiecināt uz vairākiem pandēmijas laikā dzimušiem kultūras projektiem, kuru neparastās formas citkārt skatītājus droši vien nesasniegtu. Viens no tiem ceļu pie skatītājiem sāks piektdien – tā būs interaktīva klausāmizrāde pēc vecfranču eposa “Rolanda dziesma” motīviem. Izrādes autori – teātra trupa “KVADRIFRONS” - nav iesācēji jaunu teātra formu meklējumos un šo izrādi piedāvās klausīties pa telefonu, ik pa laikam izdarot izvēles par tālāko izrādes gaitu. Neparasta ir arī darbības vide, kas no viduslaiku Francijas pārcēlusies uz mūsdienu Latviju, bet asiņaino kauju izcīna divi lauku kori ceļā uz dziesmu svētkiem.

“Rolanda dziesma” ir ap 12. gadsimtu pierakstīta viduslaiku bruņinieku poēma, kuras pamatā ir 778. gada kauja starp frančiem un baskiem. Franču karavadonis, bruņinieks Rolands, kaujā krīt, un valdnieka Kārļa Lielā pavēle turēt svētu viņa piemiņu ar laiku aizved līdz Rolanda kā kristiešu bruņinieka ideāla statuju uzstādīšanai daudzās Eiropas pilsētās. Tiktāl par oriģinālo “Rolanda dziesmu”, ko viens no “KVADRIFRONA” trupas – Klāvs Mellis – studiju gados pat gribējis gatavot runas eksāmenam. Kļūstot par aktieri un režisoru, varenā poēma viņu nav laidusi vaļā:

“Šajā tautu staigāšanas, rasisma un teritoriju iegūšanas kontekstā man tas likās, no vienas puses, poētisks un aptuvens, bet, no otras puses, diezgan precīzs komentārs par procesiem, kas pašlaik notiek. Tāpēc mēs to gribējām veidot.”

Sākotnējā iecere bija radīt skatuves darbu kā īstu, garu dziesmu, jeb, kā Mellis saka, “videoklipu uz skatuves”. Taču, ķeroties pie darba, sākās pandēmija un kļuva skaidrs, ka ierastajā skatuves valodā to uzvest nevarēs. Bet virtuālā variantā skaisto dzejas valodu uztvert būtu grūti. Tāpēc radošā komanda pieņēma radikālu lēmumu – atteikties ne vien no dzejas, bet arī no oriģinālā sižeta, un veidot komentāru par “Rolanda dziesmu” mūsdienu Latvijas kontekstā.

“Ja “Rolanda dziesma” kaut kādā ziņā ir par franču nacionālismu, tad mēs mēģinājām saprast, kas pēc iespējas grodāk izsaka latviešu nacionālo identitāti. Nonācām pie tā, ka tie varētu būt dziesmu svētki. Protams, tā ir zināmā mērā koķetērija par dažādām tēmām. Bet galvenā struktūra no “Rolanda dziesmas” ir saglabāta – tas tiešām ir kara stāsts ar galveno cīnītāju, nodevēju un pretiniekiem. Vienkārši mēs to esam lokalizējuši.”