Jau ierasti oktobrī skanējumu sāk Rudens kamermūzikas festivāls, piedāvājot izsmalcinātu mūziku izcilu mūziķu sniegumā. Šogad festivālā būs seši koncerti Rīgā, Jūrmalā un Liepājā, un pirmais no tiem šo piektdien Lielajā Ģildē, kurā kopā ar orķestri "Sinfonietta Rīga" muzicēs pasaulslavenais franču čellists Žans Gijēns Keirass.

Rudens kamermūzikas festivāls ir izpildītājmākslinieku festivāls, proti, tā centrā ir paši mūziķi, kuriem ir tuvs šis visintīmākais mūzikas žanrs.

Viens no viņiem arī allaž starojošais franču čellists Žans Gijēns Keirass, kurš Rīgā pirmo reizi viesojās 2015.gadā un kā pats atzīst – kopš tā laika viņam ir īpašs mīlas romāns ar Rīgu un Latviju un orķestri "Sinfonietta Rīga". Allaž fascinējoša ir Keirasa radošā brīvība un aizrautība, un viņam - tāpat kā Sinfoniettai - tuvs ir gan klasiskais, gan laikmetīgais repertuārs, stāsta festivāla mākslinieciskā vadītāja Baiba Kurpniece.

Es vienkārši nevarēju šo mūziku nespēlēt – tā uz jautājumu, kāpēc veidojis pārlikumu čellam – Radio3 programmai Klasika atbildēja pats Žans Gijēns Keirass. Katru reizi, kad es viesojos Latvijā, mana sirds pukst straujāk – arī tā saka pasaulslavenais franču mūziķis.

Līdzās Bartoka mūzikai festivāla atklāšanas koncertā skanēs arī Zoltāna Kodāja "Gālantas ciema dejas" un romantiskā dziesminieka Franča Šūberta episki tonētā "Lielā" Do mažora simfonija.

Festivālu turpinās koncerts "Pastkartes no Kurzemes", kurā satiksies trīs talantīgi latviešu mūziķi – altiste Santa Vižine, kuras ikdiena rit Amsterdamas Karaliskajā Koncertgabau orķestrī, kontrabasists Matīss Eisaks, kurš spēlē Leipcigas Gewandhaus orķestrī, kā arī pianiste Agnese Egliņa.

Jaunu koncertprogrammu tieši Rudens kamermūzikas festivālam ir radījis pianists Juris Žvikovs. Viņam allaž patīk nodoties mūsdienu mūzikas atklājumiem, un šajā reizē tā būs programma "Radīts Kalifornijā", kas ar mūzikas starpniecību dos iespēju izbaudīt Amerikas Rietumu krasta brīvo gaisotni.

Savukārt ar Eiropas mūzikas meistardarbiem pie Latvijas klausītājiem viesosies vijolnieces Baibas Skrides izveidotais klavieru kvartets. Kā zināms, Baibai ir ļoti spoža solistes karjera, bet viņa allaž ir vēlējusies spēlēt arī kamermūziku. Bet festivālu noslēgs izcili viesi no Parīzes – Eben stīgu kvartets.

Par Eben kvartetu mēdz teikt, ka līdzās profesionālai meistarībai to raksturo gluži vai telepātiska saprašanās pašu mūziķu starpā un viņiem ir arī ļoti būtiska enerģijas apmaiņa ar publiku. Eben kvartets festivāla noslēgumā piedāvās stilistiski daudzveidīgu programmu, kurā būs gan baroks ar Henriju Perselu, gan 20.gadsimts ar Ģerģu Ligeti, gan romantisms – ar Robertu Šūmani.

Eben kvarteta koncerts Jūrmalā festivālu noslēgs 23.oktobrī, bet tas sāksies šonedēļ, piektdien, 7.oktobrī ar orķestra "Sinfonietta Rīga" un pasaulslavenā franču čellista Žana Gijēna Keirasa koncertu Lielajā Ģildē.