RIXC galerijā skatāma mākslinieces Rutes Martas Jansones izstāde “Zemdegas”. Galvenais izstādes darbs ir video instalācija, kas veidota kā kolāža no vairākiem video, 3D animācijām, mākslinieces performanču un dabas ierakstiem, dažādiem skanējumiem un prozas tekstiem. Tā autore centusies pētīt un atainot arhetipu tēlus, kas parādās reliģijās, mītos, pasakās un katrā cilvēkā.

Mākslinieka darba vidē jeb savā darbnīcā māksliniece Rute Marta Jansone ir radījusi video instalāciju – 36,5 minūšu video cilpu, kas plūst bezgalīgi. Performances ir radītas pēc japāņu buto estētikas, kas ir kustību mākslas forma, kurā cilvēkam ir balti krāsots ķermenis. Lai radītu pretstatu, māksliniece dažās no performancēm ir redzama arī ar melni krāsotu ķermeni. Izmantojot buto, māksliniece ir centusies ikdieniškajā atrast ne ikdienišķo.

Veidotajā video kolāžā ik pa laikam ir dzirdami arī autores prozu teksti.

Izstādes nosaukums ir “Zemdegas”, māksliniece to izvēlējusies, lai apzīmētu gan daudzos mākslas darbā iekļautos zemapziņas tēlus jeb arhetipus, kas no grieķu valodas apzīmē pirmtēlus, universālus, iedzimtus cilvēku uzvedības un personības modeļus. Tāpat “Zemdegas” apzīmē izdegušo, gruzdošo zemi.

Svarīgi māksliniecei ir bijusi iespēja ļaut skatītājiem interpretēt redzamos tēlus, tā ne tikai radot katram savu pieredzi, bet katru izstādes apmeklētāju veidojot arī kā daļu no mākslas darba.

Izstāde galerijā skatāma līdz pat maija sākumam.