Pagājušajā nedēļā Rīgas cirkā sākās rekonstrukcijas darbi. Ēku plānots siltināt. Atjaunos arī cirka fasādi un iekšpagalmu. Būvnieki norāda, ka grūtākais būs izveidot jauno kupolu, taču, ķeroties pie vēsturiskās ēkas atjaunošanas, ir optimisma pilni. Savukārt bērni un pieaugušie pagaidu vietā aktīvi piedalās cirka skolā.

Rīgas cirka rekonstrukciju veiks divos posmos. Cirka valdes locekle Liene Pērkone stāsta, ka atjaunošanas pirmajā posmā siltinās grīdas un sienas, mainīs vēsturiskās ēkas kupolu.

Projekta pirmais posms izmaksās ap četriem miljoniem eiro. Lielāko daļu no tā finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds. Pārējo nodrošina valsts. Personu apvienības „Aidaco Group” vadītājs Valdis Koks izsakās, ka projektā sarežģītākais ir jaunā kupola izveide no krusteniski līmētām koka plāksnēm. Arī objekta atrašanās vieta un tās vēsturiskais mantojums sarežģī projekta gaitu. Tomēr rekonstrukcijai atvēlētos 15 mēnešus Koks uzskata par pietiekamu laiku, lai plānoto paveiktu.

Projektā piedalās arhitektu birojs „NRJA”. Tā vadītājs Uldis Lukševics skaidro, ka kupola vēsturiskās metāla konstrukcijas tiks attīrītas un apstrādātas. Jauno koka kupolu būvēs virs vecā karkasa. Lukševics pauž, ka kupola vēsturiskā konstrukcija ir unikāla. Arhitektu biroja vadītājs norāda, ka projektā iesaistās arī ārvalstu eksperti. Rekonstrukcijā plānots atjaunot arī ēkas fasādi un iekšpagalmu, kas tiks atvērts sabiedrībai. Turpina Pērkone.

Gan arhitektu biroja „NRJA” priekšnieks Uldis Lukševics, gan personu apvienības „Aidaco Group” vadītājs Valdis Koks atzīmē, ka, ķeroties pie vēsturiskās ēkas atjaunošanas, emocijas ir pacilājošas.

Cirka pārstāve Pērkone norāda – par spīti Covid-19 pandēmijai – radošā darbība cirkā nav apstājusies. Tiek strādāts pie jaunās stratēģijas, kas stāsies spēkā no nākamā gada. Savukārt bērni un pieaugušie tagad piedalās cirka skolā, kas vēsturiskās ēkas rekonstrukcijas laikā atrodas Āgenskalnā. Nodarbības notiek ne tikai tiešsaistē, bet, ievērojot epidemioloģiskos noteikumus, pulcējoties arī ārtelpās. Plašāk par cirka skolas aktivitātēm stāsta tās koordinatore Marī Sanžarevska.

Šobrīd cirka pagaidu telpās Āgenskalnā trenējas austrāļu mākslinieki no pasaulslavenās apvienības “Circa”. Paralēli saviem mēģinājumiem, mākslinieki pasniedz nodarbības arī cirka skolas dalībniekiem. Sanžarevska norāda, ka tādā veidā cirks mēģina paplašināt savu kopienu un veidot vienotu veselumu.

Otrajā rekonstrukcijas posmā, kas pagaidām nav zināms, kad sāksies, plānots uzbūvēt izstāžu zāles, telpas cirka skolai un funkcionāli un arhitektoniski augstvērtīgu jaunbūvi “black box”. Plānots, ka starp Merķeļa ielu un Alfrēda Kalniņa ielu būs gājēju ceļš.