Pagājušā gada nogalē Satversmes tiesā klusi tika iesniegts kāds pieteikums, kas var būtiski ietekmēt to, kādi cilvēki Latvijā ir tiesīgi spriest tiesu. Pagaidām Satversmes tiesas lēmuma vēl nav, bet Augstākās tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs mierina, ka ne sabiedrība, ne tiesu sistēma izmaiņām neesot gatava. Taču Latvijas Radio mēģināja noskaidrot, kas rosinājis mīkstināt prasības tiesnešu amatu kandidātiem un kā tas viss noticis.

Iesniedzējs oficiāli ir anonīms

Persona H - šādi Satversmes tiesa paslēpusi identitāti tam cilvēkam, uz kura iesnieguma pamata pērnā gada oktobrī Satversmes tiesa ierosinājusi kādu tiesu varai būtisku lietu. Proti, persona H lūdz vērtēt, vai likumā “Par tiesu varu” noteiktais aizliegums kandidēt uz tiesneša amatu cilvēkam, pret kuru izbeigts kriminālprocess uz nereabilitējoša pamata, ir atbilstošs Satversmei.

Satversmes tiesa lietu ierosināja, bet pieteikuma autoru, pamatojoties uz datu aizsardzību, padarīja anonīmu.

Tomēr - tā kā šis process var pavērt durvis tiesneša amata kandidātu prasību mīkstināšanai, ļaujot tiesneša krēslā iesēsties arī cilvēkiem, kas paši saukti pie kriminālatbildības, Latvijas Radio uzskata, ka sabiedrības interesēs būtu zināt, kas ir šī persona H, pēc kuras pieteikuma lieta ierosināta.

Latvijas Radio izdevās noskaidrot, ka pieteikuma iesniedzējs ir Latvijas Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs. Viņš ir aktīvi praktizējošs advokāts, kurš nodrošina aizstāvību virknei ietekmīgu cilvēku, tajā skaitā arī smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga lietā. Šī tiesvedība šobrīd turpinās.

Rozenbergs lūgts komentēt savu Satversmes tiesā iesniegto pieteikumu, Latvijas Radio sniedza rakstisku atbildi: „Šobrīd neko īpaši par šiem jautājumiem komentēt neplānoju. Pēc sprieduma pasludināšanas tad arī būšu gatavs sniegt savu viedokli gan par šo lietu, gan par visiem pārējiem Jūsu jautājumiem, ja tie būs aktuāli.”