Uzņēmumi aktīvi veido saules parkus, lai palielinātu enerģētisko neatkarību. Daļa uzņēmumu sākotnēji gan īsteno projektus, kas sedz vien nelielu daļu no enerģijas pašpatēriņa un pakāpeniski plāno palielināt savus saules parkus. Uzņēmēju lielākie izaicinājumi ir investīcijas projektu īstenošanai, labākās saules paneļu tehnoloģijas izvēle, iespējas vēlāk lieko enerģiju pārdot, kā arī ilgtermiņā kādam var trūkt vieta, kur saules paneļus izvietot.

Uzņēmums "Ķekava Foods" nupat atklājis saules paneļu parku, kas ļaus nodrošināt ap 13% no uzņēmuma elektrības patēriņa gadā. Būvniecības izmaksas ar Lauku atbalsta dienesta līdzfinansējumu ir ap miljona eiro apmērā un plānots, ka investīcijas atmaksāsies līdz trīs gadu periodā. Energoresursi ir viena no lielākajām putnkopības uzņēmuma izdevumu pozīcijām, bet komersantu enerģētiskās neatkarības izaicinājumi ir sākotnējās investīcijas, kā arī tehnoloģiju attīstība, iezīmē "Ķekava Foods’’ izpilddirektore Aiva Banga.

"Ķekava Foods" jaunais saules parks izvietots četrās dažādās vietās, bet uzņēmumam ir vēl gana daudz teritorijas, lai nākotnē izbūvētu arī otro kārtu. Turpretī "Latvijas Maizniekam" tas varētu radīt problēmas nākotnē, jo rūpnīca ir Daugavpilī līdzās blīvai pilsētas apbūvei un infrastruktūrai. Neraugoties uz to maiznīca arī nupat atklājusi saules parku ar ko plānots nodrošināt 10-12% no uzņēmuma energopatēriņa, rēķina uzņēmuma valdes loceklis Māris Daude.

Abi minētie uzņēmumi pagaidām par saražotās enerģijas pārdošanu kopējā tīklā vēl nedomā, jo salīdzinoši nelielo apjomu izmanto tikai pašpatēriņam. Savukārt lauksaimniecības uzņēmumā “Agrofirma Tērvete” jau pērn uzbūvēts saules parks, kura saražoto enerģiju izmanto ražotnes vajadzībām, kā arī pārdošanai kopējā elektrības tīklā. Tiesa gan šobrīd dalība kopējā tirgū joprojām ir apgrūtināta un kavē attīstību šajā jomā, vērtē “Agrofirma Tērvete” valdes priekšsēdētājs Dainis Dominieks.

Atveseļošanās fonda finansējums uzņēmumu energoefektivitātei un atjaunojamai enerģijai pieejams "Altum" aizdevumu programmās, kur viena no populārākajām aktivitētēm ir tieši saules paneļu uzstādīšana. "Altum" pārstāve Līga Mellēna norāda, ka jūnija sākumā noslēgsies jau 6. kārta, kurā saņemti vairāk nekā 300 pieteikumi un parakstīti 130 līgumi ar kopējām investīcijām ap 50 miljonu eiro apmērā.

"Altum" programma šiem aizdevumiem uzsākta 2022. gada beigās un plānots, ka būs arī 7. atbalsta kārta, kura noritēs no 11. jūnijā līdz 9. jūlijam.