Pie viena no pasaulē svarīgākajiem jūras tirdzniecības ceļiem – Panamas kanāla – ir izveidojies milzīgs kravas kuģu sastrēgums, jo kanālā ir ierobežots dienā apkalpojamo kuģu skaits. Ierobežojumi ir saistīti ar ūdens trūkumu, ko ir izraisījis ilgstošs sausums Centrālamerikā. Analītiķi brīdina, ka Panamas kanāla izmantošanas ierobežojumi var ietekmēt globālās piegāžu ķēdes, kas pēdējos gados ir nopietni traucētas.

Gandrīz 82 kilometrus garais Panamas kanāls savieno Kluso okeānu ar Atlantijas okeānu, nodrošinot aptuveni 6% no pasaules tirdzniecības. Pateicoties tam, kravas kuģi var ātrāk un lētāk veikt ceļu no Ziemeļamerikas austrumiem līdz Eiropai un Āzijai.

Kanāls izmanto slūžu sistēmu, lai paceltu kuģus no jūras līmeņa un ļautu tiem pārvietoties starp Atlantijas un Kluso okeānu. Kuģu pārvietošanai caur slūžām netiek izmantots okeāna ūdens, bet gan saldūdens no diviem blakus esošiem ezeriem. Reģionā jau vairākums mēnešus valda sausums, tāpēc abos ezeros ir ievērojami krities ūdens līmenis.

Katra kuģa pārvietošanai cauri slūžām tiek izmantoti simtiem miljoniem litru ūdens. Vecā tipa jeb „Panamax” slūžas ik reizi zaudē gandrīz visu iesūknēto ūdeni, savukārt jaunā tipa jeb „Neopanamax” slūžas spēj atgūt aptuveni 60% no ūdens, kas ir izmantots iepriekšējā kuģa pacelšanai.

Sausuma dēļ Panamas kanāla operators jūnijā ieviesa ūdens taupības pasākumus, kas noteica kuģu maksimālo iegrimi kanālā. Šī iemesla dēļ vairumam kuģu vajadzēja samazināt pārvadājamās kravas daudzumu.

Bet vēlāk operators nolēma arī ierobežot satiksmi caur kanālu. Ja iepriekš normālos laikapstākļos caur kanālu ik dienu varēja izbraukt no 36 līdz 38 kravas kuģiem, tad kopš 30.jūlija kanālu diennaktī var šķērsot maksimums 32 kuģi.

Šī iemesla dēļ abos kanāla galos ir izveidojušās kravas kuģu rindas. 10.augustā atļauju iebraukt kanālā gaidīja 161 kuģis, lai gan parasti šajā gada laikā tiem vajadzētu būt aptuveni 90 kuģiem. Bet vēl aptuveni 40 kuģi tuvojās kanālam.

Panāmas kanāla pārvaldes administrators Rikarte Vaskess-Moraless paziņoja, ka šos ierobežojumus var nākties saglabāt vēl diezgan ilgu laiku.