Skaņās izteikta latviskuma esence – tā par Selgas Mences mūziku saka diriģents Māris Sirmais.

Šis ir komponistes 70. jubilejas gads, un šovakar, 7. decembrī, Latvijas Universitātes Lielajā aulā notiks viņas jubilejai veltīts koncerts "Laika upe". Tā centrā būs latviešu mūsdienu kormūzika – gan Selgas Mences, gan viņas audzēkņu komponēta.

Selga Mence ar saviem audzēkņiem ļoti lepojas, viņu vidū ir tādi izcili skaņu meistari kā Ēriks Ešenvalds, Jēkabs Jančevskis, Platons Buravickis un citi. Koncertā kormūzikas darbus atskaņos Valsts akadēmiskais koris "Latvija" Māra Sirmā vadībā.

Viens no Selgas Melces atpazīstamākajiem darbiem, kas vienmēr sagādā īpaši emocionāli brīdi arī Dziesmu svētkos, ir dziesma "Kur tu biji, bāleliņi" ar Agra Pilsuma vārdiem. Tā tapa 80.gadu beigās sieviešu vokālā ansambļa "Nianse" jubilejas koncertam, tad sāka iedzīvoties arī sieviešu koru repertuārā, Dziesmu svētkos pirmos reizi izskanēja 1990.gadā Terēzijas Brokas vadībā.

Pirms četriem gadiem dziesma aizgāja pasaulē arī jauktā kora skanējumā. Proti, Māris Sirmais komponistei palūdza to pārlikt jauktajam korim un ērģelēm, un valsts akadēmiskas koris "Latvija" un ērģelniece Iveta Apkalna to atskaņoja Elbas Filharmonijā Hamburgā Latvijas simtgadei veltītā koncertā.

Dziesma skanēs arī šī vakara koncertā "Laika upe". Diriģents Māris Sirmais Selgu Menci raksturo kā unikālu personību, kam ir ļoti nozīmīga loma mūsu koru repertuāra veidošanā.

Kā spilgtu piemēru Selgas Mences īpašajam talantam un profesionālajai meistarībai Māris Sirmais min dziesmas "Kalējs kala debesīs" tapšanu. 2003.gadā jauniešu koris "Kamēr…" gatavojās Dziesmu svētku koru konkursa finālam, bija zināmas divas dziesmas, ko koris dziedās, bet bija vajadzīga vēl trešā – tieši vienu minūti un 20 sekundes gara. Māris Sirmais piezvanīja Selgai Mencei un palūdza, vai viņa nevar tādu uzrakstīt, un pēc dažām dienām dziesma "Kalējs kala debesīs" bija gatava, un koris "Kamēr…" to arī koru konkursa finālā nodziedāja.

Toreiz vēl neienāca prātā, ka šī dziesma tik ļoti iedzīvosies koru repertuārā un arī ārpus Latvijas. Par to Māris Sirmais pārliecinājās 10 gadus vēlāk, kad Spānijā, Tolosā strādāja Eiropas Grand Prix lielā noslēguma konkursa žūrijā. Šajā konkursā sacenšas labākie kori no visas pasaules.

Selgas Mences pašas vēlme bija, lai viņas jubilejas koncertā līdzās viņas mūzikai skan arī viņas audzēkņu kompozīcijas. Ar saviem audzēkņiem viņa ļoti lepojas, viņu vidū vesela virkne ļoti labi pazīstamu mūzikas personību.