Laiks bez lieliem pūļiem kultūras ainavā ļauj izcelties smalkiem, maza mēroga projektiem. Tādus piedāvā arī Rīgas Vēsturiskās mūzikas un dejas festivāls, kas rit visu augustu un ar devieņiem koncertiem iekļausies arī Rīgas svētku programmā. Gandrīz visas biļetes uz daudzveidīgajiem senās mūzikas koncertiem jau ir rezervētas, apliecinot tās popularitāti mūsdienu klausītāju vidū. Ierastās senās mūzikas robežas jau daudzus gadus mērķtiecīgi paplašina diriģents Māris Kupčs ar domubiedriem.

Nedēļas nogalē Rīgas Doma dārzā izskanēs Baha agrīnās kantātes,  Fransuā Rebela un Fransuā Frankēra heroiskā pastorāle "Isméne", 17. gadsimta vidū komponētā Džakomo Karissimi “Jefte” un Klaudio Monteverdi “Tankrēda un Klorindas divkauja”, 16.-17.gadsimta skaņdarbi koka pūšaminstrumentu ansamblim, kā arī vācu baroka meistara Dītriha Bukstehūdes mūzika, kuru kopā ar solisti Elīnu Šimku piektdienas vakarā Collegium Musicum Riga mūziķi atskaņos vācu baroka meistara Dītriha Bukstehūdes darbus, kuru raksturo Māris Kupčs: “Tā ir ārkārtīgi skaista mūzika. Bukstehūde ir pilnīgi nenovērts šajā ziņā. Gan instrumentālās kamermūzikas, gan motešu ziņā. Protams, viņam ir ļoti daudz mūzikas, es atlasīju to, kas man pašam ļoti patīk. Kā jau  parasti daru – spēlēju to, kas man patīk. Un to, kas man nepatīk, es nespēlēju.”

Gandrīz uz visiem šīs nedēļas koncertiem biļetes vairs nav pieejamas. Publikas interesi Kupčs skaidro ar senās mūzikas universālo valodu un emocionālo pieredzi, kas spēj sasniegt daudzus. Skaņdarbu izvēlē viņš cenšas iemīt arvien jaunas taciņas, lai parādītu klausītājiem, ka senā mūzika ir daudz plašāka par dažiem mūsdienās populārākajiem skaņdarbiem.

“Mēs esam pret to pliekanību, meinstrīmu, ka tu esi tikai tas un tikai tajā nišā. Ja Bahs – tad tikai tas vai tas skaņdarbs. Un kāpēc vispār tikai Bahs? Ja, piemēram, Tēlemanim un Hendelim ir tik daudz skaņdarbu, kuri nekad nav spēlēti? Piemēram, Tēlemanim nevar izdot kopotos rakstus, jo neviens nekad nevarēs nopirkt to daudzumu, ko viņš ir uzrakstījis!”

Rīgas Vēsturiskās mūzikas un dejas festivāls turpināsies ar koncertiem 22. un 29.augustā un noslēgsies 3.septembrī.